Radost v očích zpívajících lidí se zdravotním postižením a především velký potlesk jako ocenění jejich výkonů na pódiu. Takový byl festival tvořivosti Hájský kohout, který se v ústavu sociální péče v Háji u Duchcova konal ve čtvrtek už pošestnácté.

Ten, kdo si myslí, že zdravotně postižení lidé neumí projevit emoce, se hluboce plete. „To jsme to pěkně roztočili, co? Lidé nám hodně tleskali. Super to bylo,“ zářila radostí mladá žena, která s ostatními klienty ústavu odcházela z pódia ve velkém stanu umístěném před budovou sociálního ústavu.

Šanci se jí zeptat, jak dlouho se na svůj program připravovala, Deníku nedal usměvavý mladík v nažehlené košili, který přiběhl od nedalekého stolu a zatahal redaktora za ruku. „Budeš to fotit, jo? Já chci být taky v novinách. Vystupovat budu později,“ povídal. Pouhé kladné přikývnutí hlavou ho zcela uspokojilo.

Už 16 let dává hájské sociální zařízení pracující s mentálně postiženými lidmi možnost svým klientům ukázat, že také něco umějí a mohou být hudebně či tanečně nadaní. Na přehlídku přijíždějí také klienti z dalších podobných zařízení a hosté z partnerských ústavů v Německu. Moderování celého festivalu se každý rok chopí Milan Král z Českého rozhlasu. Pro zpestření pořadatelé na dopolední program pozvali děti z mateřské školy.

U zrodu tradice stál před lety bývalý dlouholetý starosta obce Háj u Duchcova Karel Drašner. „Původním záměrem tehdy bylo vtáhnout místní klienty do života. Konalo se to v místní sokolovně. Soutěž se postupně rozrostla až do velké festivalové podoby,“ uvedl.

V založené tradici nyní úspěšně pokračuje ředitel ústavu Oldřich Malý a nynější starostka Irena Pipišková. Obec patří ke sponzorům celého festivalu.

Kdo by pouze poslouchal za stanem a neměl možnost vidět, že jde o mentálně postižené lidi, tento fakt by ani nepoznal. Během dne se na pódiu vystřídala celá řada lidí. K uvolněné atmosféře v programu přispěla skupina klientů z Janova, kteří vystupují pod názvem Slavíci z Janova. Už řadu let s nimi pracuje vedoucí hudebního souboru Anatolij Giklof. „Někdy to jde lehce, jindy to je trochu těžší. Důležité hlavně je, že něco dělají,“ prohlásil muž s harmonikou přes rameno a deskami s notami v ruce. „Trénujeme několikrát v týdnu, vystoupení je pak pro klienty odměnou za jejich trpělivost,“ dodal.

Podívat se na přehlídku do Háje přijel i Jaroslav Dubský z Krupky, který je předsedou výboru pro kulturu v krajském zastupitelstvu. „Je radost vidět rozzářené oči klientů. Přistupují ke svým vystoupením s nadšením a zároveň se vší vážností,“ řekl.

NAVŠTÍVIL ZNÁMÉ

Podpořit své dřívější spolubydlící přijel 32letý Vasil, který v Háji pobýval přes 25 let. „Také jsem tu takto dříve vystupoval. Bubnoval jsem,“ sdělil. Na sobě měl černé tričko s bílým nápisem Česko Slovensko má talent. A neměl ho náhodou. Je totiž letošním účastníkem této televizní soutěže.

„Postoupil jsem ze základního kola a na podzim pokračujeme,“ prozradil bubeník. V hájském ústavu pobýval do loňska. „Teď už jsem venku,“ dodal nadšeně. Bydlí v Teplicích a pracuje ve výrobně smažených brambůrek.