I v zimním období si v lesích na Teplicku a Ústecku přijdou milovníci typické vůně a chutě hub na své. Svědčí o tom nálezy z posledních dní. "Jsme s manželem vášniví houbaři, do lesa chodíme po celý rok. Díky mírnému oteplení začaly růst v posledních dnech Jidášovy uši," hlásí manželé Hamplovi z Neštěmic a posílají fotky svých úlovků.

Tato jedlá houba u nás roste velmi hojně, a to po celý rok včetně zimy. Vyskytuje se převážně na živých i odumřelých větvích bezu černého, roste také na dřevě listnatých stromů ve vlhčích lesích. Má léčivé účinky a výborně se hodí zejména do pokrmů asijské kuchyně. Dá se i dobře sušit.

Mnohem vzácnější je penízovka sametonohá, kterou nalezl začátkem týdne autor tohoto článku v Panském lese v Proboštově na Teplicku.

"Je to opravdu skvělý objev. Tato houba roste jen v zimě. Je nesmírně bohatá na minerály a obsahuje spoustu léčivých prvků, včetně těch, které jsou účinné proti rakovině. Ani větší mrazy ji nic na kvalitě neubírají. Pokud se teploty dostanou pod mínus deset, zastaví svůj růst, ale jakmile se oteplí, roste dál," popsal amatérský mykolog Stanislav Kořínek z Hradce Králové.

Penízovka je mimořádně chutná houba, která se dá použít do všech tradičních houbových jídel i jako doplněk do polévek, masových jídel či salátů. Konzumuje se pouze hlavička, která se nemusí stahovat, přestože je velmi podobná hlavičkám klouzků.

Roste v trsech od října do prosince, během mírné zimy až do března, na kmenech a větvích především opadavých stromů.

Chuťovka Romana Nešetřila - Volské oko s penízovkou sametonohou Volské oko s penízovkou sametonohou.Hlavičky čerstvě nasbírané penízovky necháme asi na dvacet minut odstát ve vlažné vodě. Poté zcedíme a v nové vodě asi deset minut povaříme. Mezitím si na pánvi rozpálíme kousek másla, přidáme na drobno nakrájenou cibulku a domácí špek. Když cibulka a špek zezlátnou, zcedíme uvařené penízovky a přidáme je na pánev. Zhruba tři minuty smažíme za stálého míchání. Poté vyjmeme osmanhutý špek a cibulku a penízovky zalijeme vejcem, které nemícháme, ale necháme asi minutu na rozpálené pánvi, aby se utvořilo volské oko. To na talíři dozdobíme smaženými kousky špeku a cibulkou můžeme přidat i čerstvou, osolíme, opepříme a mírně posypeme pálivou paprikou. K dozdobení talíře se dá použít například rukola nebo polníček.