Díky brýlím mám najednou „v krvi" 1,5 promile a jdu ve stylu noha nohu mine. Špatně vnímám prostor a i když si myslím, že jdu rovně, tak nejdu. Není mi ale jasné proč. Neměl jsem ani kapku alkoholu. Než dostanu vysvětlení, tak s „opileckými" brýlemi udělám ještě slalom. Na něm pohořím úplně. Motal jsem se a shodil jsem dvě kuželky.

„Brýle simulující zorné pole podnapilého řidiče. Jestliže střízlivý řidič je schopen vnímat celý prostor, řidič s 0,8 promile v krvi již necelé ¾ prostoru a řidič s 1,8 promile v krvi již necelou třetinu," vysvětluje jeden z instruktorů SAFETYSHOW. Jinými slovy, i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je zúžené, a to může způsobit těžké dopravní nehody. „S pomocí brýlí by měl střízlivý člověk na vlastní oči pocítit, jak moc ho alkohol omezuje v řízení. Zkreslením zorného pole by měly věrně simulovat účinky alkoholu a varovat tak řidiče před jeho požitím," zdůraznil moderátor a autor projektu Melen a dodal: „Pro mládež i ostatní veřejnost jsme připravili i trenažér jízdy na motocyklu, soutěže v parkování či různé dopravně-bezpečnostní testy."

Kromě „opileckých" brýlí jsem si vyzkoušel i „zdrogované". Fungují na stejném principu. Osobně jsem měl pocit, že „zfetovaný" jsem víc mimo. Místo jedná čáry jsem viděl dvě a ty se mi navíc ještě rozbíhaly. Zlatá slova, že alkohol a drogy za volant nepatří… Na vlastní kůži jsem si vyzkoušel i parkování. Rádcem mi byl školitel z teplické autoškoly Miroslav Šíf. „Správně si nastavte sedačku a zrcátka. Jeďte pomalu. Musíte se dostat co nejblíže k tyčce a to bez zastavení," dodal.

Vzhledem k tomu, že auto, kterým jsem jel nemám vůbec v oku, tak se nedaly čekat zázraky. Při parkování popředu byla mezera mezi čumákem a tyčkou 29 cm. Couvání jsem měl za 19 cm.

„Předek nic moc, zadek slušný. Někdy je více lepší než být úplně na doraz. Při parkování to platí dvojnásob," pronesl Šíf.

Na duchcovském parkovišti se protočily desítky lidí. U školáků bodoval trenažér motorky. Zájem by i o „opilecké brýle". SAFETYSHOW pořádalo sdružení LitCom a město Duchcov. „Projekt bude v květnu k vidění v Bílině i u teplické Olympie v rámci Dnu prevence," nastínil další zastávky show její autor Josef Melen.(KOS)