Jana má za sebou náročný, ale velmi úspěšný rok a to nejdůležitější ji teprve čeká. Přípravy dalšího ročníku soutěže Czech & Slovak Hairdressing Awards a Kadeřník roku finišují a Jana Burdová má plnou hlavu toho, s čím zaujme porotu a potěší diváky.

Kdo bude tím nejlepším kadeřníkem v České republice a na Slovensku pro rok 2010 se dozvíme 22. ledna 2011 na slavnostním galavečeru v Praze. Galavečerem budou provázet herci Jiří Mádl a Vojta Kotek a zpěvačka Dara Rolins. Na Janu, jako na loňskou vítězku, navíc čeká předvést patnáctiminutovou kadeřnickou show a posunout laťku, kterou si před rokem nasadila hodně vysoko.

Méně příběhu, víc vlasů

„Chci, aby se lidé bavili. Svoji minulou show jsem věnovala módním ikonám 20. století, jakými byli Dior, Versace, Y. Saint Laurent, Galliano, Vuitton, Gaultier nebo u nás Liběna Rochová. Lidem, kteří svou nesmírnou kreativitou podstatně ovlivnili svět módy a výrazně zasáhli do vývoje stylu na všech kontinentech. Tentokrát to bude méně příběhu a více vlasů,“ nechává nahlédnout pod pokličku příprav Jana Burdová.
„Připravujeme vizualizaci, chci, aby byla show co nejhezčí, co kdyby to bylo naposledy,“ posmutní trochu.

Pokud se jí totiž podaří obhájit titul Kadeřník roku potřetí, vstoupí do kadeřnické síně slávy a se soutěžením podle pravidel skončí. V Česku byl do síně slávy za jedenáct let konání prestižní kadeřnické soutěže u nás zatím uveden pouze jeden kadeřník, a to brněnský Jan Špilar.
Šanci získat kadeřnického Oscara má letos dvacet kadeřníků nominovaných v kategoriích Dámský a Pánský komerční účes. Jana Burdová bude soutěžit v kategoriích Dámský komerční účes a Avantgarda. Současně se představí i jako úspěšná učitelka a trenérka. Na objev roku je totiž letos nominována jedna z jejích kadeřnic, a to Eva Husáková, kolegyni z týmu Petru Halešovou porotci nominovali v kategorii Dámský komerční účes. Jana Burdová si odnesla ještě další nominace. Její kadeřnický tým byl opět nominován na titul Tým roku, který získal v historii soutěže již třikrát a majitelka studia Egoo postoupila i do hlasování veřejnosti.

Pro bronz a inspiraci do Paříže

Jana Burdová ale rozhodně „nežije“ jen obhajobou titulu Kadeřník roku. V listopadu uspěla v Paříži v prestižní světové soutěži, kterou pořádá Mezinárodní asociace profesionálního kadeřnického tisku (AIPP). Získala třetí cenu v kategorii Dámský komerční účes.
Přivezla si z Paříže řadu zážitků a inspiraci. A co ji zaujalo především? „V letošním roce to byla především „Icon Show“ na které vystoupily opravdu světové kadeřnické špičky. Zakladatel značky Toni and Guy Anthony Mascolo, Robert Lobeta a Jean-Luc Minetti. Na speciálním úvodním večeru Tribu – Te Show předvedli své umění renomovaní kadeřničtí mistři Antoinette Beenders, Brooks and brooks a Andrew Jose. Největší zážitek jsem ale měla z pracovního workshopu nejlepší mezinárodní kadeřnické Akademie Sassoon,“ svěřila se se svými zážitky Jana.

Poklad v igelitce

Je velmi zajímavé poslouchat, jak vznikají složité avantgardní účesy do soutěže, které tak skvěle fotí „dvorní fotografka“ Lucie Robinson. Na účesy používají formy až metr vysoké, které jsou dílem Janina bratra a ty se pokrývají příčesky z pravých vlasů. Je to nejen technicky, ale i finančně náročná záležitost. „Potřebovala jsem tři kila pravých vlasů, na každý účes jedno, které jsme si půjčovali jen pro tuto příležitost. Nesměla jsem na ně ale použít žádný styling, barvu, dokonce ani kulmu. Vešly se do jedné igelitky a přitom jsme za ně zaplatili zálohu téměř sto tisíc korun,“ vysvětluje Jana.
Uvědomuje si, že talent nestačí. I ten nejlepší kadeřník se musí stále vzdělávat, sbírat zkušenosti, snažit se přiblížit úrovní střihů světovým kadeřnickým špičkám. „Hledají se stále nové speciální hmoty a formy, použitelné pro avantgardní účesy, vymýšlejí se techniky jak vlasy poskládat a ohnout tak, jak to zatím nikoho nenapadlo. Za nové techniky se na soutěžích získává nejvíc bodů,“ říká Jana.

Pracuje na sobě tvrdě. Vzdělává se i v manažerských dovednostech, protože chce rozumět svému týmu a umět ho vést tak, aby všichni jeho členové neustále profesionálně rostli. Přítel David je jí v tom největší oporou. A co má Jana v plánu do budoucna? „Chybí mi zatím zahraniční zkušenost. Takový rok v Anglii…,“ zasní se. Kadeřnický obor tam má velkou tradici a prestiž a pocházejí odtamtud ti nejlepší kadeřníci.

Vlny vydržely i přes noc

Na konci listopadu Jana Burdová spolu s týmem Egoo připravovala účesy pro charitativní přehlídku nadace Televize Nova. Na přehlídkovém molu nechodily profesionální modelky, ale herečky a moderátorky Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Karla Mráčková a Marta Ondráčková. „Mé kolegyně Eva Husáková, Adéla Bachtinová a Lucie Vlčková přizpůsobovaly účesy společenským šatům a osobnostem, které je předváděly. Hodně vlnily vlasy podle trendů, a všimla jsem si, že jejich práce vydržela opravdu dlouho. Druhý den ráno jsem sledovala vysílání Snídaně s Novou a všechny moderátorky měly vlny ještě od nás,“ usmívá se Jana.

V konkurenci 24 zemí získala v Paříži pro Čechy bronz
Jana Burdová uspěla v listopadu v Paříži v prestižní světové soutěži, kterou pořádá Mezinárodní asociace profesionálního kadeřnického tisku (AIPP). Získala třetí cenu v kategorii Dámský komerční účes.
Třetí místo ve světové soutěži považované za „kadeřnického Oscara“ získala Jana již podruhé. Při letošním ročníku AIPP-Awards 2010 – 2011 soutěžilo 283 kolekcí ze 24 zemí.
Vítězství patří Francouzům, stříbro Australanům.
AIPP sdružuje 69 odborných kadeřnických časopisů ze 33 zemí světa. Členy jsou i dva české tituly Beauty Salon a Studio Zone.
Letošní finále světové kadeřnické soutěže AIPP (Association Internationale Presse Professionnelle Coiffure) proběhlo v rámci prestižního kadeřnického veletrhu Mondial Coiffure Beauté v Paříži sedmého listopadu.
Mondial Coiffure Beauté je mezinárodní kadeřnická událost, významnou součástí veletrhu jsou vlasové show a odborné kadeřnické workshopy mistrovství světa ve společenských účesech a finálový večer AIPP, s vyhlášením vítězů jednotlivých kategorií.