„Volby byly komplikovanější, než když jsem byla zvolena rektorkou já, ale jsem ráda, že senát rozhodl,“ řekla k tomu dosluhující rektorka Iva Ritschelová.
Vše se ale může ještě pěkně zamotat. Nyní platí lhůta tří pracovních dní, tedy do 22. listopadu, pro podání stížností na průběh voleb.

Děkanka filosofické fakulty Michaela Hrubá potvrdila, že stížnost někdo podá. „Ještě nemohu přesně říct kdo pod ní bude podepsán, ale s několika dalšími členy akademické obce jsme přesvědčeni, že volební proces nebyl regulerní,“ řekla k tomu Hrubá.

Hlavním důvodem stížnosti je nepřijetí kandidatury Daniela Kroupy.

Na zhodnocení stížnosti bude mít akademický senát třicet dní.

Kandidáta na jmenování rektorem jmenuje do jeho funkce prezident republiky. Nový rektor by měl stanout v čele univerzity na začátku března příštího roku.

Mezi Wokounovi priority teď bude patřit dostavba kampusu a získání prostředků na další výstavbu. „Chci také zvýšit vědecko – výzkumný a vývojový potenciál univerzity a univerzitu personálně posílit,“ řekl po ukončení voleb jejich vítěz René Wokoun.

Zvolit kandidáta na rektora univerzity J. E. Purkyně v úterý dorazilo 33 ze 40 členů akademického senátu.

Vítěz voleb musel získat nadpoloviční většinu hlasů, tedy 21 kroužků. V prvním kole se tak nestalo a vypadl z něj Ladislav Pyšný, který získal pouhé dva hlasy. Do druhého kola postoupil Stanislav Novák s třemi hlasy, František Holešovský, který měl o jeden hlas víc, a René Wokoun, který získal podporu 19 členů akademického senátu.

Druhé kolo dopadlo podobně, vypadl z něj Stanislav Novák, který získal tři hlasy. Do kola třetího tak postoupil František Holešovský s pěti hlasy a René Wokoun s hlasy dvaceti. Ani jeden však nezískal potřebný počet hlasů a tak rozhodlo až čtvrté kolo.

Rozhovor s vítezem voleb si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Ústeckého deníku!