Dva archy papíru složené v malém pouzdře, které schováte do dlaně. Přesto vypovídají mnohé o bídě lidí na Teplicku a jejich obavách z blížící se války.

POUZDRO SE SKRÝVALO V KUPOLI

Papírové pouzdro s německy psaným vzkazem z roku 1936 objevili pracovníci teplické firmy Klempo při opravě střechy Kolostůjových věžiček, které jsou součástí teplického zámku. Poté, co odkryli vrchní část jedné z věžiček a odstranili chátrající šindel, objevili v kopuli pouzdro.

Dokument skončil v péči konzervátorů teplického muzea. „Papír složený na 16 dílků jevil silné známky degradace. Doslova nám hnědl před očima a na vzduchu by se během pár dní zcela rozpadl. Původně tam byla kovová sponka, která lety zcela zkorodovala a papír poničila,“ popsala restaurátorka Kateřina Dlabačová.

„Nejprve jsme proto museli papíry dezinfikovat, očistit, vymýt v destilce a odkyselit. Nakonec jsme je podlepili oboustranně tenkým japonským papírem a pouzdro naimpregnovali,“ vylíčila postup Dlabačová. Podle ní teď dokument, pokud bude řádně uchován, vydrží dalších sto let.

Listina, jejímž autorem je generální ředitel panství Clary-Aldringenů, uvádí soupis řemeslníků z Teplic a okolních obcí, kteří v roce 1936 pracovali na renovaci Kolostůjových věžiček. Především ale popisuje bídu, která ve 30. letech panovala, a obavy z války.

BÍDA JE STÁLE VĚTŠÍ

„Průmysl a obchod leží zcela u dna. Bída nezaměstnaných je stále větší. Chudoba neustále narůstá. Ze všech novin mluví nová válka, Itálie Habeš, všichni se obáváme, že v dohledné době znovu přinese nová světová válka nouzi a neštěstí na nyní již těžce zkoušené lidstvo,“ píše se v ní.

Na závěr vyjádřil ředitel panství přání, „ať nikdy nepřestanou svítit příznivé hvězdy nad knížecím domem“.

„Na Teplice dopadla hospodářská krize silně, pětina lidí okresu byla bez práce, zavřít muselo 40 podniků včetně skláren. Bez práce bylo tehdy 24 tisíc lidí, a i když město vyplácelo podporu a dávalo jídlo nejchudším, moc to nepomáhalo. Docházelo k černému dolování a tím i smrtelným úrazům, a sílily proto nacionalistické tendence,“ popsala tehdejší situaci vedoucí historického oddělení muzea Slávka Chleborádová.

Rekonstrukce střech Kolostůjových věžiček by měla skončit letos. Pracovníci muzea do kopule umístili vzkaz příštím generacím. Popsali v něm současnou situaci doma i ve světě.