„Lidé se seznámí s novým soukromým dopravcem. Vyzkouší si jeho systém provozu. Já, když budu mít možnost a čas, tak se svezu,“ říká Karel Drašner, starosta obce Háj u Duchcova.

Firma RegioJet, patřící pod Student Agency, vyšle na trať Děčín – Krupka žluté vlaky už tento víkend. „Vlaky budou jezdit v dvouhodinových intervalech, do dvou vagonů se vejde 123 cestujících,“ řekl obchodní ředitel Student Agency Jiří Schmidt.

TEPLICKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU - STAŇTE SE JEHO FANOUŠKEM ZDE

Ve vlacích bude mimo jiné i internetové připojení WiFi. Zpáteční jízdenka z jakékoliv zastávky bude stát pětikorunu. Vlaky RegioJet se zanedlouho objeví ještě na jedné trase na severu Čech, a to mezi Ústím nad Labem a Litvínovem. A proč nasadí Student Agency vlaky právě na trať Litvínov - Ústí?
„Je to důležitá osa denní dojížďky, která však dosud vyžaduje přestup v Teplicích. Při použití moderních vozidel je možno zabezpečit přímé spojení obou měst. Chceme tak ukázat, jak moderní vozidla mohou přinášet nová řešení na železnici,“ říká Schmidt za Student Agency.

Starosta Háje upozorňuje na fakt, že vlakem jezdí minimum hájských lidí. „Nemám žádnou přesnou statistiku, ale spíše se u nás využívá autobusová doprava než vlaková,“ dodal Drašner.

Jízdní řád

Vlaky přestaly po Kozí dráze pravidelně převážet pasažéry na konci roku 2007, krajský úřad tehdy přestal u Českých drah objednávat spoje pro tuto trať. S obnovením dopravy na Kozí dráze kraj nepočítá. „Ústecký kraj neplánuje zajišťovat základní dopravní obslužnost využitím trati zvané Kozí dráha, neboť pro tento účel objednává dostatečné množství autobusů,“ sdělila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Slíbila však, že zároveň je ale kraj připraven podpořit turistický provoz na této trati finančním příspěvkem pro obce, pokud o to požádají.
Zástupci Českých drah (ČD) poukazují, že RegioJet v Ústeckém kraji nechystá představit nic nového. „Hlavním lákadlem má být souprava Desiro, kterou ČD v Ústeckém kraji již provozují,“ říká mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

MARTIN KOŠŤÁL,
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU