Kolem sobotní 14. hodiny skončila oficiální část mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Uspořádala ji v reakci na nedávný útok skupiny Romů na mladíka Davida Michaljaka. Ten se na místním koupališti zastal ženy při roztržce s jinou ženou. Desítky příznivců DSSS se po skončení proslovů chystaly na výzvu předsedy strany Tomáše Vandase vydat na „procházku městem, asi na to koupaliště“.

„Kdo chcete, pojďte se mnou, já mám rád společnost,“ řekl Vandas. Koupaliště je od městského úřadu, před nímž se demonstrace konala, vzdálené několik stovek metrů. Akci od jejího počátku provázely slovní přestřelky mezi příznivci DSSS a ostatní veřejností, které měly nejméně v jednom případě přejít i ve fyzický útok. Akci monitorovaly desítky policistů i zástupců médií.

Podle Vandase je incidentů jako ten na dubském koupališti celá řada, nedostanou se ale do médií. „Jsme tu proto, abychom společně protestovali nejen proti tomu, co se děje v Dubí, ale v celém Ústeckém kraji, kde je vysoká koncentrace nepřizpůsobivých,“ řekl předseda strany. Připomněl i další incidenty, které DSSS využila pro svou mediální prezentaci, jako ve Šluknově, Rumburku nebo naposledy v roce 2013 v Duchcově, kde Romové napadli manželský pár.

Vandas vystupoval proti politické korektnosti, která má způsobovat, že se podobné incidenty záměrně zamlčují. Podobně hovořil i slovenský nacionalistický politik Marian Kotleba. Podle něj byla brutalita na koupališti v Dubí taková, že před tím už nelze zavírat oči.

„Může se otočit proti komukoli z vás. Proto mě zaráží policejní manévry na této akci. Kde strážníci byli, když bilo sedm cikánů jednoho chlapce?“ ptal se řečnicky politik. Násilí Romů potom neváhal spojit s tím, za kterým mají stát migranti v evropských zemích, které přijímaly běžence.

Policisté odhadli počet účastníků demonstrace na stovku osob. Zadrželi dvě z nich podezřelé z napadení jednoho z novinářů. "Další tři jsme omezili na svobodě kvůli symbolice na oblečení, kterou prověřujeme," doplnil policejní mluvčí Daniel Vítek. Policie situaci monitorovala i po oficiálním ukončení akce.