Pak už jen počkat na otevření pekelné brány, kterým představení začíná a hrůzné masky mohou vyrazit do ulic. V Duchcově jich v sobotu byly mezi lidmi v ulicích dvě desítky.

Kamkoliv Krampus čerti přijedou, slibují nezapomenutelnou a jedinečnou podívanou. Jsou děsiví i přitažliví zároveň a lidé, ačkoliv pociťují strach z neznámého a strašidelného, si nenechají tento zážitek ujít. Převléct se za krampus čerta či za jeho kolegyni ježibabu a následně se procházet a bavit lidi není vůbec nic lehkého.

„V maskách je dost horko a špatně se v nich dýchá, většina má otvory pouze pro oči. Navíc jsou dřevěné a těžké,“ říká šéf skupiny Čerti.cz Jiří Jodl. „Některá maska váží třeba jen kilo, jiné tři až čtyři kilogramy. Ale měl jsem v ruce i masku, která vážila přes osm kilogramů. A to je jen hlava. Kožich také něco váží, má okolo patnácti kilo, některý i víc. A když prší a on nasákne vodou, tak to je pak teprve tíha,“ dodal.

Ačkoliv je každá z masek originální a jedinečná a má své charakteristické rysy, jméno prý žádná nemá. „Říkáme jim spíš pracovně třeba modrák nebo šedivák. To proto, abychom je rozeznali, aby každý ze skupiny hned věděl, o které mluvíme. Většinu masek máme ve skupině jen po určitý čas. Pak je prodáme nebo vyměníme. Když se s krampus průvodem vracíme na ta samá místa, chceme lidem ukázat zase něco nového. Ale musím přiznat, že moje prví maska je pro mě srdeční záležitost. Tu neprodám nikdy,“ přiznal Jodl, jehož skupina se účastní krampus průvodů.