Nejen nájezd do výpadovky na Prahu či Bílinu, ale také sjezd ve směru od Cínovce umožní po rekonstrukci křižovatka ulic Bílinská, Lounská, Americká v Teplicích. V létě zde vznikne kruhový objezd, který ulehčí dopravě a celou křižovatku výrazně zpřehlední.

MÍSTO ČASTÝCH NEHOD

Na křížení tří ulic se nedávno čelně střetla dvě osobní vozidla, záchranka odvezla několik zraněných. Důvodem bylo nedání přednosti v jízdě. „Už několik nehod jsem tu viděla, především při odbočování na výpadovku, když někdo nedal přednost. Kruhák tu určitě pomůže,“ hodnotí záměr Tepličanka Helena Holíčková, která bydlí kousek od tohoto místa.

Vše má vyřešit právě nový objezd. Stavět se bude především o prázdninách. „Rekonstrukce křižovatky je naplánována na letošní léto. S tím bude také spojeno omezení dopravy. Vše bude probíhat za částečného provozu,“ říká vedoucí odboru dopravy teplického magistrátu Ivana Müllerová.

Ve schváleném rozpočtu města je na novou okružní křižovatku a přilehlých úprav plánováno 25 milionů korun.

V současné době už v místě probíhají přípravné práce včetně úprav zeleně. Vše se připravuje také na novinku pro řidiče, kteří pojedou po průtahu městem ve směru od Cínovce. Nově totiž budou moci odbočit právě na okružní křižovatku Bílinská, Lounská, Americká.

Přestavba křižovatky si vyžádá také úpravu trolejového vedení. Podle Petra Havlíka ze společnosti Arriva City Teplice, která v lázeňském městě zajišťuje městskou hromadnou dopravu, jsou právě kruhové objezdy přínosem.

„Pokud jsou tedy dostatečně velké a průjezdné i pro autobusy a trolejbusy. Zrychlují dopravu v daném místě. Navíc pro trolejbusy jsou okružní křižovatky v Teplicích další možností pro otočení do protisměru,“ zmiňuje z praxe Havlík.

Obrat o 180 stupňů pro potřeby trolejbusové dopravy je možný u většiny objezdů v Teplicích. Přímo v Bílinské ulici tomu tak sice nebude, podle Havlíka to ale vlastní trolejbusové dopravě v tomto případě vadit nebude.

PROJEKT BRZDILY VÝKUPY POZEMKŮ

Nepřehledná křižovatka ulic Bílinská, Lounská a Americká, která je nedaleko teplické Zámecké zahrady, se mohla proměnit v kruhový objezd už před několika lety. Bránila tomu ale složitá a časově náročná administrativa. „Město Teplice nejprve muselo získat všechny potřebné pozemky, do kterých budoucí kruhová křižovatka zasáhne,“ vysvětluje zpoždění náměstek primátora Teplic Hynek Hanza.

V Teplicích se postupně zvyšuje počet kruhových křižovatek. Už jich je celkem devět, a to u městského hřbitova, u Sparu, v Riegrově ulici, v Masarykově ulici v Trnovanech, v Kozinově ulici, u Luny a také u Prioru, u nemocnice a v Šanově u Hadích lázní.

Diskuze se vedou také o tom, že další kruhový objezd by mohl být za Červeným kostelem u odbočky k hasičům. Uvažuje se také o křižovatce ulic Fráni Šrámka a Raisova.

Severočeský manažer BESIPu Jan Pechout považuje kruhové křižovatky za přínosné a mnohem bezpečnější než klasické křižovatky. „Kruhový objezd při nájezdu do křižovatky donutí řidiče zpomalit,“ upozorňuje expert na bezpečnost dopravy.