„Je to pro mě velká výzva, se kterou se musím popasovat. Beru to jako závazek. Všichni mi říkají, že jsem si podpisem koaliční smlouvy nadělil pěkný dárek k narozeninám, které jsem ten den měl,“ usmívá se muž, jenž má politiku v krvi. Jeho otec v 90. letech spoluzakládal ODS v Teplicích.

Jediným náměstkem primátora se stal lídr koaličního partnera ANO 2011, 33letý Jiří Štábl. V komunální politice v Teplicích je nováčkem. „Mám se co učit. Těším se na tu práci. Věřím, že posuneme společně město zase o trochu dopředu,“ řekl v pátek po svém zvolení. Před volbami prosazoval například větší podporu cestovního ruchu ve vztahu k místním lázním. O konkrétních společných prioritách se spoluvládnoucí ODS bude jeho strana ještě jednat.

Po téměř čtvrtstoletí skončila v Teplicích Kuberova éra. Sedmdesátníka vystřídal o 30 let mladší stranický kolega. Snížil se počet náměstků. Na rozdíl od předchozích několika volebních období je místo dvou pouze jeden. Rada města početně zůstává. V 9členné skupině mají občanští demokraté 5 hlasů, ANO 4.

Ve volbách druhá Volba PRO! Teplice zůstává jako v předchozím období v opozici. I když se o revoluci na radnici po sečtení hlasů velmi snažila. „Podobně jako ODS jsme také jednali s ANO. Dokonce jsme jim nabízeli pozici primátora a další velkorysé možnosti. Přesto se pro nás z nepochopitelného důvodu rozhodli zastupitelé z ANO pro jinou variantu,“ komentuje povolební boje o čelní pozice města lídr Volby PRO! Teplice Jakub Mráček.

Jiří Štábl z ANO označil koalici s ODS za pragmatičtější spojení. Za záruku změny považuje už to, že primátorem nezůstal Jaroslav Kubera. Toho zastupitelé v minulosti poslali na post nejdříve starosty a později primátora celkem šestkrát. Posedmé to sám vzdal. Z radnice ale neodchází. V pozici předsedy finanční komise bude dohlížet na městskou kasu.

O svém odchodu hovořil už v průběhu předešlého volebního období. Definitivní rozhodnutí padlo poté, co letos obhájil své místo v Senátu. „Není to nikterak jednoduché, po čtvrtstoletí říci dost. Ale mám adekvátního nástupce, takže se ničeho nebojím,“ komentuje své rozhodnutí stáhnout se do ústraní Kubera.

Jeho rezignaci na post lídra některé Tepličany rozčílil. „Kdyby to řekl před volbami, tak ho nezaškrtnu. Nebylo to od něj fér. Já ho tam chtěl,“ je zklamaný jeden z jeho příznivců Radek Svoboda. Pro Kuberu ale byla účast ve volbách klíčová. „Chtěl jsem pomoci ODS,“ reaguje primátor ve výslužbě.

ODS ve volbách získala devět mandátů v 27členném zastupitelstvu. Druhá skončila Volba PRO! Teplice s osmi mandáty. Třetí ANO má pět zastupitelů. SPD obsadila dva mandáty, stejně jako KSČM, jeden má hnutí Pro Zdraví a Sport Teplice. ODS a ANO ve společné tiskovém prohlášení uvedly, že při prosazování priorit smluvních stran budou usilovat o shodu s demokratickou opozicí v zastupitelstvu města.