Největším unikátem, který se letos do Roudnice podařilo pořadatelům získat, byl americký lehký průzkumný letoun Bronco, který začal být během války ve Vietnamu používán pro boj s partyzány. Dvořák řekl, že již dlouhou dobu usiloval o to, aby se mu stroj podařilo na letiště dostat. Podle něho je to vůbec poprvé, co je tento typ stroje na českém území.

Jeho majitel Tony De Bruyn novinářům řekl, že se strojem, který nese výsostné znaky německé Luftwaffe, jež v minulosti stroj používala, přiletěl až z Belgie. Uvedl, že o letoun není dosud tak obtížné pečovat, protože stále ještě v nějakých zemích, jako je Kolumbie, Venezuela či Filipíny, létá v činné službě.
Z historických letadel se organizátorům podařilo získat například americkou stíhačku Corsair z druhé světové války, poválečný americký palubní bombardér Skyraider či ruskou verzi slavné americké Dakoty Li-2. Naopak nepřiletěl bombardér Mitchell, kterému se podle Dvořáka porouchal motor. Dodal, že to je problém mnoha těchto starých strojů, v poslední době prý dokonce tři shořely, včetně létající pevnosti, která v minulosti Roudnici také navštívila.

Svá letadla představila i armáda. Celý den mohli lidé vidět například vrtulník Mi-24 z tygří letky nebo letoun L-159. V Roudnici se má objevit i nový dopravní letoun CASA a přeletět stíhačky Gripen. (ČTK)