Na Ústecku i Teplicku je zataženo až oblačno. V nížinách lze pozorovat srážky smíšené, ovšem ve vyšších polohách nad 500 m jsou přeháňky sněhové.

Lidé by si měli dávat pozor především v Ústecké a v Libereckém kraji, kde se mohou potýkat s neupravenými komunikacemi, četnými závějemi a silných větrem.

Dodávky elektrické energie

Dispečink Skupiny ČEZ aktuálně eviduje v severočeském regionu 15 poruch na vedení vysokého napětí, desítky poruch na vedení nízkého napětí. Situace se zlepšila na Ústecku a Děčínsku, na Jablonecku a Liberecku přetrvává obdobná situace z dopoledne.

Maximální počty pracovníků odstraňují vzniklé poruchy způsobené větrem a převážně mokrým sněhem, následkem čehož stromy a větve opakovaně padají do vedení. Posílen je také dispečink a call centrum Skupiny ČEZ.

Dobré zprávy přicházejí z Ústecka a Děčínska, kde elektřina již proudí do zásuvek v Petrovicích, Lísce, České Kamenici, Růžové, Arnolticích, Prysku, dále v Mezné i Hřensku. Energetici stále pracují na obnovení dodávek elektřiny do obce Kytlice a Mlýny. Bez elektřiny je v tomto regionu zhruba okolo tisíce domácností.

Na Jablonecku a Liberecku energetici obnovili dodávky elektřiny v Tanvaldu a v Hejnicích. Dále intenzivně opravují vedení v lokalitách Jeřmanice, Kokonín, Rádlo, Tanvald, Jiřetín, Nová Ves, Jablonec – Proseč, Vratislavice. K novým poruchám se přesouvají další poruchové čety, a to do lokalit Mníšek, Oldřichov v Hájích, Habartice, Černousy, Pertoltice. Bez dodávek elektrické energie je v regionu Jablonecka a Liberecka na 19 tisíc domácností.

Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek:
Poruchová linka Skupiny ČEZ 840 850 860
Zákaznická linku Skupiny ČEZ 840 840 840

ČTĚTE NÍŽE: SITUACE VE ČTVRTEK

S prvním sněhem přišly také první komplikace s dopravou

Vydatné noční i nynější sněžení zapříčilo několik dopravních nehod a vzhledem k neupraveným komunikacím se autobusová doprava naprosto zastavila.

Silnice směrem z Tisé do Libouchce jsou kvůli uježděnému sněhu špatně sjízdné. Největší problémy mají autobusy, kamiony a větší dodávky.

Od brzkých ranních hodin marně čekali cestující do práce či školy na autobusových zastávkách. Některé linky čekají na protažení silnice v Petrovicích směr Ústí nad Labem a naopak další čekají v Libouchci směrem do Petrovic.

ČSAD Semily oznámilo, že nejedou spoje linky 452 Petrovice - Tisá, Tisá - Libouchec. Čeká se na silničáře. Ti ale neví, kdy se na místo dostanou. Od půl páté ráno zatím žádný autobus nejel. Ten, který jel v 5.30 hodin, čeká v Tisé ("nad zrcadlem") na protažení komunikace.


Vlaky jezdí


Provoz železnice je zatím bez větších zpoždění, dosahují maximálně 30 minut. Delší zpoždění, a to až dvouhodinová, se očekávají jen u rychlíků přijíždějících od Liberce, kde došlo vlivem těžkého sněhu k pádu stromů na trať a zastavení provozu.
Aby bylo možné vlaky co nejdříve vrátit ke svému jízdnímu řádu, byl například rychlík číslo 1158 ve směru od Liberce ukončen již v Děčíně. Sem totiž dojel ze zpožděním ve výši 100 minut. Cestující byli odkázaní na osobní vlaky, které pokračovaly směr Ústí nad Labem.

Větší problémy v železniční dopravě hlásí Děčínsko. I tady jsou ale nejvýše hodinová zpoždění zapříčiněná příjezdem z trati, přes kterou popadaly stromy. Provoz na ostatních tratích je bez výraznějších omezení.

Kamiony čekají


U dálničních tunelů v tuto chvíli probíhá odklízení sněhu. Kamiony proto lemují silnici od Chlumce do Knínic. Ta samá situace je i směrem od Libouchce.
Motoristé se navíc museli smířit s tím, že zhruba hodinu neprojeli dálničními tunely na D8. Dvě osobní auta tady totiž od 11.40 do 12.34 hodin zbrzdila dopravu natolik, že kvůli tomu zůstaly stát kamiony. Dálnice byla proto uzavřena od Knínic a z Německa od Petrovic.
Po vyčištění byla doprava opět obnovena, což potvrdili pracovníci Dálničního oddělení policie v Řehlovicích.
V případě neprůjezdnosti dálnice D8 musí řidiči počítat s objízdnou trasou přes Telnici. Zde je ale silnice špatně sjízdná. Doporučuje se proto jízdu v takovém případě odložit.

Nečekaný příval sněhu

"Od rána už přišlo několik lidí pro posypovou sůl nebo pro hliníkové odhrabávače, s tak brzkou zimou nejspíš nepočítali," uvedl Jindřich Ševic, který provozuje v Tisé obchod s domácími potřebami.
Starší pán, odhrabující v silném "vaťáku" sníh před svým domem, ze sněhu také příliš nadšený není. "Kdo mohl čekat, že sníh přijde už v polovině října! Neřeknu někde výš v horách, ale tady v Tisé? Vždyť nebyl ještě ani pořádný podzim a léto se hned přehouplo v zimu," řekl.

Problémy s přívaly sněhu nemá jen Ústecko!

Děčínsko - Silnice od České Kamenice až po Šluknovský výběžek jsou pokryty vrstvou mokrého sněhu. „Silnice ve směru z Rumburka na Českou Lípu, konkrétně na kopci Šébr, je ucpaná kamiony. Dopravu v místech také komplikují vozy, které skončily v příkopu,“ popsal situaci ze čtvrtečního rána děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Předpověď na noc a pátek 16. října
V noci bude převážně zataženo se sněžením nebo občasným sněžením. Ranní teploty +1 až -2 °C, na horách -2 až -5 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s. Přes den bude zataženo, sněžení, do 300, během dne postupně až do 600 m n.m. déšť nebo déšť se sněhem. Odpolední teploty +2 až +5 °C, na horách slabě nad 0 °C. Čerstvý západní až jihozápadní, v závěru dne opět severozápadní vítr 4 až 8, v nárazech kolem 15 m/s, na horách postupně silný 10 až 15, v nárazech kolem 20 m/s. Zdroj: www.chmi.cz (k 11.00 hodině)

Zpracovali Monika Gondová, Filip Vlček a Martin Košťál