Na jednotlivé hlídky čekal závodní okruh v okolí oseckého rybníku, přičemž na jednotlivých zastávkách plnily děti úkoly, například z topografie nebo musely projevit znalosti z oblasti uvazování uzlů. Hned v úvodu stříleli mladí hasiči ze vzduchovky do terčů, v závěru nejenže je čekal slovní test z oblasti požární techniky, ale také bylo potřeba ukázat souhru celého týmu při slalomu s žebříkem. To vše na čas.

"Je to naše tradiční zahájení aktivit pro malé hasiče. Startuje tím plán na celý rok, kdy sbory dobrovolných hasičů v okrese připravují pro dětské kolektivy různé soutěže ve svých obcích. Jsem ráda, že máme v okrese početnou dětskou základnu," sdělila Viera Nejedlá, starostka okresního sdružení dobrovolných hasičů.

Pohár Nelsonské katastrofy se koná vždy v úvodu roku v rámci výročí důlního neštěstí v oblasti Oseka. Kromě teplických sborů se ho zúčastňují kolektivy z dalších regionů kraje, ale také partnerské organizace z Německa. Dětem se soutěž líbí. "Nejvíce se těším na střílení ze vzduchovky. Já zase na házení kroužkem na tyčky. Musíme dát ale pozor, protože je tam po cestě bláto, tak abychom nezahučeli do rybníku," znělo v jednom z týmů mladých hasičů, který se připravoval zrovna na startovní čáru.