Zároveň vedení Moldavy vyhlásilo pohotovost krizového výboru obce k řešení mimořádných situací. „Vzhledem k tomu, že operátor T - Mobile není funkční, sledujte web obce a facebookový profil Infocentra Moldava,“ nabádá místní občany místostarostka Moldavy Eva Kardová. Kdy bude kalamitní stav odvolán, tak to není v tuto chvíli jasné.

I Cínovec zasypal sníh. Místy je ho až 50 cm. Foceno poblíž hotelu Krušnohorský dvůr. 1.9. 2019
Hory jsou pod sněhem, počasí zavřelo silnici z Mikulova i sjezdovku

Silničáři se snaží zprůjezdnit důležitou silnici 382. Vítr tam zejména v úseku Nové Město – Moldava vytvořil neprůjezdné sněhové hradby. „Místy jsou dva metry sněhu. Fréza udělá cestu a kvůli silnému větru za 20 minut nepoznáte, že tam jela,“  uvedla ve středu odpoledne místostarostka horské Moldavy Eva Kardová.

Protahování znesnadňují řidiči, kteří nerespektovali zákaz vjezdu a uvízli na důležité silnici. Z Hrobu do Mikulova je silnice sjízdná, dál na Moldavu je ale zákaz. V Mikulově tedy končí osobní auta i autobusy. „Na silnici 382 je ale bohužel 6 až 8 zapadlých aut. Řidiči nerespektovali zákaz vjezdu a kvůli nim teď silničáři nebudou moci protahovat,“  řekla místostarostka. „Každou zimu se alespoň na jeden den silnice uzavře, protože sníh se nestačí odklidit. Ale do dvou dnů to poleví. Teď má takové počasí prý trvat až do soboty,“ dodala.  

Lázeňská 2018. Neděle objektivem Petra Málka.
Rok 2019 v Teplicích? Teplice free LIVE 4, Lázeňská, Noc kostelů či Kabáti

Správa a údržba silnic chce zprůjezdnit hlavní tah na Moldavu během dneška. Sněhová kalamita stopla už včera provoz lyžařského areálu Bouřňák. Ani dnes tedy ve čtvrtek si tam nezalyžujete. Během noci tam napadlo cca 30 cm prašanu, vedení areálu chce otevřít v pátek.   „Z důvodu velkého přídělu sněhu za posledních 48 hod a kalamitního stavu na hřebenech hor je středisko dnes zavřené. Chtěli bychom celé středisko, po celodenní dnešní úpravě všech sjezdovek a propojovacích cest, otevřít v pátek,“ řekl vedoucí SC Bouřňák Pavel Tetřev. Tamější vlekaři též upozorňují, že dnes během dne bude probíhat úprava sjezdovek rolbou na laně a že pro skialpinisty či jiné sportovní nadšence, tam hrozí nebezpečí úrazu.

Plné ruce práce mají s vyvrácenými stromy hasiči. Stromy padají na silnice pod tíhou mokrého sněhu. Jenom dubská jednotka vyjela ve středu k pěti spadlým stromům. Větve a kmeny odstraňovali dvakrát ze silnice I/27, dvakrát v ulici Dubská a jedenkrát na silnici Dubí – Cínovec. V okresu Teplice měli profesionální hasiči šest výjezdů. „Odstraňovali stromy a větve z vozovky u Košťan, Cínovce, Mlýnů a v Běhánkách,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Silničáři a pracovníci zimní údržby se zapotí při odklízení sněhu i na silnicích na Cínovci. Místy je ho tam až metr. Problémy jsou i v horských pasážích na Krupkou. Silnice směr Fojtovice - Cínovec a Fojtovice - Adolfov jsou tam neprůjezdné. Jak s přívaly sněhu ve středu bojovali na Cínovci je vidět na videu, které je součástí fotogalerie. Naposledy takové přívaly sněhu byly v horách v roce 2010.

Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera: Písmena jsem měl velká jako kdysi míval Husák