„Příprava byla náročná, trvala dlouho, ale jsem přesvědčený, že to stálo za to. Unikátní projekt dává lidem možnost zavzpomínat na minulost regionu,“ řekl při vernisáži ředitel Regionálního muzea Teplice Radek Spála.

Návštěvník se seznámí s každodenním životem obyvatel Teplic mezi roky 1918 a 1938. Uvidí mnoho zajímavých a ikonických předmětů spojených s tímto obdobím. Zpestřením je krátký dobový film a přehled zásadních událostí v časových linkách.

„Ten film je úžasný. Vidět, jak to tehdy v našem městě bylo. Některé stavby už nestojí,“ komentoval Josef Dušek, který se přišel na výstavu k výročí republiky podívat. Patří k teplickým patriotům, kterým se nelíbí současné ruiny v lázeňském městě. „Mělo by se s tím něco udělat, je to ostuda a nepěkná vizitka Teplic,“ rozčiloval se Dušek.

Podívejte se na fotogalerii z vernisáže výstavy:

Projekt muzea ukazuje, jaká situace panovala na Teplicku při vzniku Československa. Podle Pavlíny Bouškové, která je jednou z kurátorek výstavy, v samotných Teplicích žilo před rokem 1918 necelých 30 tisíc obyvatel, přičemž Němci tvořili naprostou většinu.

„Vyhlášení samostatného Československého státu zde nebylo přijato s nadšením. Německá většina neměla zájem o společné soužití v československém státě, odmítla uznat jeho svrchovanost. Místní německé obyvatelstvo se připojilo ke snahám o zřízení provincie Deutschböhmen s cílem připojit se k německé říši,“ řekla Boušková při vernisáži výstavy.

Účelem výročního projektu, kterým se Regionální muzeum Teplice připojilo k celorepublikovým oslavám 100 let samostatného státu, je navodit atmosféru doby první republiky v Teplicích ve vší různorodosti.

Ovšem ne popisem dějinných událostí. „Při tvorbě výstavy jsme vycházeli primárně z našich sbírek a prostřednictvím vybraných exponátů jsme se snažili navodit ducha doby. Chtěli jsme přiblížit návštěvníkům tehdejší prostředí,“ doplnila jedna z autorek expozice.

Sbírkové předměty jsou v různých tematických oddílech. „Zaměřili jsme se na témata, o kterých si myslíme, že byla pro to období význačná, a to na kulturu, pohostinství, školství, sport, obchod a živnosti, módu a odívání, správu města, lázeňství a zdravotnictví. Každý z celků je představen krátkým textem,“ poznamenala kurátorka.

Jedním z témat jsou pohledy do ulic města zprostředkované kolekcí fotografií z Teplic zejména ze čtvrtí Šanov a Trnovany. Právě u snímků zachycujících tehdejší město, se zastavila dvojice starších dam.

„Tohle je myslím Masarykova ulice. Pamatuji ještě ten obchod, co tam fungoval. Dnes to ale vypadá úplně jinak,“ říkala a ukazovala na reprodukci velké fotografie uprostřed alba na stěně.

Atraktivním prvkem je téměř sedmiminutový dokumentární film, který pro účely výstavy poskytl Národní filmový archiv a který diváky vtáhne do atmosféry Teplic roku 1929, tedy města s rušnými ulicemi plnými obchodů, lázeňských parků a kaváren.

K výstavě je připraveno několik doprovodných akcí, budou probíhat komentované prohlídky s kurátorkami, přednášky i akce pro děti. Expozici můžete navštívit až do února 2019.