Zaparkovat v blízkosti lyžařských areálů byl opravdu problém, výjimkou nebyla ani Komáří vížka. Pro ty, kdo mají rádi klid a pohodu, se nabízí příjemná alternativa v podobě přeshraniční stezky z Fojtovic do Fürstenau s možností pokračování dále do Geisingu či okruhu přes zaniklou obec Mohelnice zpátky do Fojtovic.

Zatímco ze saské strany k nám proudila řada lidí pěšky či na běžkách, děti také na sáňkách a bobech, opačným směrem se ke své škodě vydalo pramálo turistů.

Přitom pro pěší i běžkaře je tady ideální terén a řada zajímavostí. Hned po překročení hraničního potoka je umístěný malý památníček zaniklých obcí na české straně. "Vždycky se tam zastavím a položím květiny," uvedl Vítězslav Fíla z Proboštova.

Za návštěvu určitě stojí kostelík ve Fürstenau s krásnými vitrážovými okny a přilehlým hřbitovem. U budovy bývalé školy zase zaujmou typická saská sousoší.

U jednoho z místních domů vás přivítá rozvětvená čapí rodinka a z květinového truhlíku sleduje hranici bdělý trpaslík. Běžeckých stop je na odvrácené straně Komáří vížky také dost a vedou zpátky na českou stranu.  

A co potěší úplně nejvíce? Lidé v Sasku se usmívají a každého pocestného pozdraví srdečným "Hallo", ti starší "Guten tag".