Vzpomínky máme každý jiné a mnohdy jsou pro nás tím nejcennějším. Co všechny vzpomínky sesbírat a uchovat na jednom místě?

VZPOMÍNKY SLAVNÝCH

Tahle myšlenka stála u zrodu projektu Národ o sobě, do kterého se může zapojit každý. Putovní výstava Národní kroniky Národ o sobě, která na jeho základě vznikla, se teď při své pouti Českem zastavila na měsíc v Teplicích. Až do 30. záři si ji lze prohlédnout na náměstí Svobody.

Velkoformátové fotografie osobností známých i méně známých na výstavě představují ty, kteří už do Národní kroniky svými vzpomínkami přispívají. Jsou mezi nimi třeba herec Jan Kačer, houslista Pavel Šporcl nebo herečka Iva Janžurová, která zavzpomínala:

„Bylo mi 27 let, rok 1968. Obsadila nás vojska „spřátelených“ zemí. Nikdy nezapomenu na ten vzdor a solidaritu a semknutost všech lidí v naší zemi! Slzy a humor a odhodlání nedat se!“

Projekt Národní kroniky vznikl v roce 2012, spolupracují na něm Nadace Charty 77/ Senzační senioři a Národní muzeum.

„Kronika se chce stát největším elektronickým archivem takzvaných malých dějin. Každý může vložit svoji vzpomínku díky jednoduchému formuláři na webu www.narodnikronika.cz,“ uvedla za pořadatele Kateřina Sodomková.

TŘETÍ ZASTÁVKA

Teplice jsou po Českých Budějovicích a Praze teprve třetí zastávkou putovní výstavy. „Oslovili mě zdejší senioři z klubu Zvonkohra, že by chtěli, aby výstava byla právě v Teplicích,“ dodala Sodomková.

Jednou z těch, kteří už do Národní kroniky svými vzpomínkami přispěli, je také dvaaosmdesátiletá Miluška Bálešová, která při zahájení expozice na náměstí zapěla píseň „Ta naše písnička česká“.

Organizátoři se těší, že v Národní kronice nyní přibude hodně vzpomínek právě od lidí z Teplicka. Výstava se v říjnu přemístí do Prachatic a poté do Brna.