„Výuka probíhala podle standardního rozvrhu a plánu našich akcí. Stávka je zcela nesmyslná, odbory jen dělají ramena. Nechtějí dát ředitelům ani těch několik stovek, cca 700 korun (2 % z navýšení dotace na platy, pozn. red.), aby mohli odměňovat učitele podle zásluh. Přitom je evidentní, že všichni nepracují stejně, a tudíž nemají být stejně honorováni. Komunistické rovnostářství prosazované školskými odbory je cestou k šedivé průměrnosti a potlačování nadšení a iniciativy dobrých učitelů,“ řekl ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman. Tato škola patří k nejprestižnějším v kraji, letos se z ní dostalo na některou z vysokých škol 92 % absolventů.

Naopak bez výuky byly včera děti ze ZŠ Dubí 1. Důvody, proč se tak tamější učitelé rozhodli, popsal ředitel v dopise zveřejněném na stránkách školy. „Školství je dlouhodobě podfinancované, což je nejvíce vidět na ochotě učitelů toto povolání vykonávat. Problematika nezvládnuté inkluze, naddimenzování objemu učiva určeného ke zvládnutí za školní docházku, přebujelá a stále narůstající administrativa, to je jen pár příkladů z řady palčivých problémů, které každodenně řešíme a které mají v konečném důsledku vliv na kvalitu vzdělávání,“ napsal v prohlášení ředitel Jan Holub.

Ve středu se neučilo ani na duchcovském gymnáziu a průmyslové škole. Vyhlášeno tam bylo ředitelské volno. Učitelé souhlasí s požadavky odborů. „Pedagogičtí zaměstnanci se zapojili do stávky, proto nešlo zajistit provoz školy. Dnes už bude výuka probíhat dle rozvrhu,“ sdělila ředitelka školy Jana Poláková.

Oslovení rodiče většinou stávku podporují, i když jim přidělala vrásky na čele. Sehnat hlídání pro své ratolesti byl pro většinu totiž značný problém. Služeb babičky musela využít například Helena Holíková z Teplic. „Jedna chodí ještě do práce, ale druhá je naštěstí už v důchodu. Syn byl u ní. Jinak bych si ho musela vzít s sebou do práce, takto narychlo by mi v práci volno nedali,“ uvedla maminka prvňáka z buzulucké základní školy.

Do stávky se zapojila také ZŠ Nové lázně v Teplicích. Ovšem pouze druhý stupeň a symbolicky první vyučovací hodinu, kdy byla jedna z budov školy pro děti uzavřená. „Malá škola naštěstí fungovala, takže jsem syna do ní mohl dát v pohodě hned ráno, jako vždy. Je dobře, že se škola takto rozhodla. Kdyby tomu tak nebylo, musel bych nahlásit v práci pozdější příchod. Venku bych ho hodinu čekat nenechal samotného,“ komentoval Karel Schön.

Zabavili se jinak

Návštěvu plavecké haly místo cesty do školy, která zůstala ve středu uzavřená, si naplánoval Roman Horák se svým devítiletým synem. „Vzal jsem si dovolenou, takže jsme nějak museli den vyplnit. Plavecký bazén byl v tomto počasí ideálním řešením,“ přiblížil Horák.

Odboráři vyhlásili stávku kvůli nesouhlasu s vládou schváleným zvýšením tarifní složky učitelských platů o 8 %. Původně požadovali růst o 15 %, nyní usilují alespoň o 10 %. Učitelé v ČR brali loni v průměru 35 089 korun hrubého měsíčně. Naposledy jim platy vzrostly letos v lednu.

Někteří rodiče se pozastavili nad smyslem celé protestní akce. „Popravdě, stávce moc nerozumím. Průměrný plat učitele je zhruba 36 tisíc korun. To vše za šestihodinovou pracovní dobu plus přípravu na vyučování a k tomu placené tři měsíce volna?! Připadá mi to velmi bezpředmětné, vzali si rodiče jako rukojmí. Oznámit to dva dny dopředu, bez vážnějšího důvodu, je nefér,“ reagovala například maminka školáka Lucie Kittlová.