Naopak nepřišli zástupci pojišťoven. Rušení akutních lůžek se v nemocnici v Duchcově, kterou provozuje společnost VITA, se má dotknout jen oddělení chirurgie. Lůžka se mají převést na jednodenní péči, nemocnice to pojišťovně VZP dříve sama navrhla. „Jednodenní chirurgie znamená zachování asi 70 procent všech výkonů. Dělat se budou spíš naplánované operace," vysvětlil Komatselis. O restrukturalizaci chirurgie už společnost VITA s pojišťovnami jednala v létě, jednání ale skončila kvůli volbám a pak se vedení nemocnice o rozhodnutí pojišťovny lůžka zrušit dozvěděla až z médií. „My jsme již dříve udělali gesto k pojišťovně, nabídli jsme přeměnu lůžek akutní chirurgii na jednodenní," dodal Komatselis.(na snímku)DEBATA K NEMOCNICI V DUCHCOVĚ: Jednání zástupců města , zástupců nemocnice  a občanů

Dosud měla nemocnice 35 akutních lůžek chirurgie.

Že by nemocnice měla přijít jen o akutní chirurgická lůžka, potvrdil i krajský ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Petr Veselský, z jehož odpovědí na její dotazy starostka Duchcova Jitka Bártová citovala. Větší problém by podle ní bylo zrušení akutních interních lůžek, kterých má nemocnice 40. Kromě interny a chirurgie má nemocnice ještě oddělení následné ošetřovatelské péče s 48 lůžky.

Komatselis se na úterní večerní jednání do Duchcova vracel ze společného jednání Asociace českých a moravských nemocnic a Asociace krajských nemocnic. Shromážděným oznámil, že nemocnice se dohodly, že budou postupovat při vyjednávání s pojišťovnami společně. „Rozhodli jsme se, že v žádném kraji žádná nemocnice nepodepíše smlouvu, dokud ji nebudou mít i ostatní nemocnice," řekl spolumajitel duchcovské nemocnice s tím, že se zdrželo jen pět zástupců nemocnic. Proto nově za jednotlivá zdravotnická zařízení bude vyjednávat asociace.

Vlastníkem budovy nemocnice je město. Starostka připomněla, že ji město za 130 milionů opravilo a stále splácí dluh více než 400.000 korun měsíčně. Již dnes musejí obyvatelé města kvůli některým výkonům do větší nemocnice v nedalekých Teplicích, kam vozí pacienty i rychlá záchranná služba.

„Chápu, že složité medicinské případy se soustřeďují na specializovaných pracovištích, ale pro drobné úkony, nejrůznější vyšetření nebo doléčení chceme mít možnost „dojít pěšky". Z Duchcova do Teplic je to sice „kousek" a autobusy jezdí, ale při zdravotních potížích či ve vyšším věku se z vyšetření u lékaře či návštěvy hospitalizovaného člena rodiny stává výlet v lepším případě na půl dne. Kroky zdravotních pojišťoven se zdají neekonomické, neuvážené a s přímým negativním dopadem především na seniory a sociálně slabé," sdělila starostka Bártová.

V Duchcově někteří omezení služeb nechtějí, za zachování rozsahu péče sepisují petici. Ta už čítá několik stovek podpisů.

„Je to naše „halířová" nemocnice. Naši rodiče či prarodiče se na ni skládali korunku po korunce. Má historii a i budoucnost. Dojíždět za lékařem do Teplic nebo až do Ústí je na nic. Chci fungující nemocnici tady v Duchcově," řekl při veřejné diskuzi Pavel Hošek.

O zachování služeb v současném rozsahu bojují také v druhé nemocnici v Ústeckém kraji, které se má rušení akutních lůžek dotknout, v Roudnici nad Labem.

Většinu akutní lůžkové zdravotní péče v Ústeckém kraji poskytuje pět velkých nemocnic ve statutárních městech, které spravuje Ústecký kraj prostřednictvím akciové společnosti Krajská zdravotní.

Menší, samostatné nemocnice jsou ještě v Žatci na Lounsku, Kadani na Chomutovsku, Litoměřicích a Rumburku na Děčínsku.

Na jednáních o budoucnosti ohrožených nemocnic zaznívá, že rušení lůžek nepomůže pojišťovnám ušetřit, ale ostatním nemocnicím vydělat, protože pacienti se budou muset přesunout tam.

„Můj osobní názor je ten, že rušení lůžek je nesmyslné. Nevíme kdo vybral právě Duchcov a Roudnici a nevíme ani proč. Jsem proti omezování lékařské péče v obou těchto nemocnicích," nechal se slyšet Oldřich Bubeníček z KSČM, který se pravděpodobně stane novým hejtmanem Ústeckého kraje.

Autor: Martin Košťál s přispěním ČTK