Z původní historické hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích zůstaly pouze dvě pozorovací kopule. Kapacitně nevyhovující přednáškový sál, pracovny hvězdářů a zastaralé sociální zázemí, smetl v těchto dnech bagr k zemi.

Obě pozorovací věže vzájemně propojí nové moderní hvězdářské centrum za 23 milionů korun.

HVĚZDÁRNU POSTAVILI DOBROVOLNÍCI

Původní stavba započatá roku 1957, do které se v rámci akce „Z“ pustili nadšenci z astronomického kroužku teplického muzea, se tak po dlouhých letech dočká generální přeměny.

Část mezi dvěma kopulemi nahradí nová, architektonicky zajímavá stavba, na níž přibude i vyhlídková terasa. Objekt bude nově zateplený. Změn dozná i terén kolem hvězdárny včetně nového venkovního osvětlení a oplocení celého areálu. Hotovo bude příští rok.

Pracovníci hvězdárny museli celý prostor vyklidit a zabezpečit techniku včetně drahých dalekohledů. Na nové pracovní prostředí se těší.

Vandalové kradou sedla z Rekol z Teplicích.
Vandalové ničí Rekola. Jedno už dokonce někdo ukradl

„Jsem rád, že plán na kompletní přestavbu budovy dostal zelenou, byť to bude nákladné,“ netají nadšení ředitel Severočeské hvězdárny a planetária Zdeněk Moravec.

ZVĚTŠÍ SE KINOSÁL I VÝSTAVNÍ PROSTORY

Podle něj nová budova umožní rozvoj dalších aktivit. „Rozšíří se kinosál, takže část představení, která vyžadují projekci, přesuneme z planetária sem. Vzniknou zde i větší prostory k výstavám,“ přibližuje Moravec.

Rekonstrukci vítají i jeho kolegové. „Bylo už načase. Za celou dobu, co tu pracuji, se dělaly pouze kosmetické úpravy. Tohle bude pořádná změna,“ říká Radim Neuvirt, který pracuje na hvězdárně přes dvacet let.

Projekt nazvaný Barevná škola.
FOTO: Chceš umět násobilku, dívej se na schody!

Přeměnu platí kraj, pod jehož správu hvězdárna patří. „Pracuje zde mnoho odborníků, kteří zprostředkovávají vědu laikům. Proto si zaslouží mít odpovídající prostory,“ komentuje přestavbu ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

Pozorovatelna nebe na Písečném vrchu v Teplicích bude po celou dobu rekonstrukce mimo provoz. Vědce tak na jeden rok vystřídají dělníci.

NAVŠTÍVIT MŮŽETE HVĚZDÁRNU V MOSTĚ

V provozu zůstává planetárium, které stojí na nedalekém šanovském sídlišti. Zájemci mohou také navštívit menší pozorovací hvězdárnu v Mostě na Hněvíně.

Teplickou hvězdárnu si vybudovali nadšenci do astronomie. Vyrostla tehdy ještě prakticky na samotném okraji města.

Přístup k ní tehdy nebyl pohodlný, jako je tomu dnes. Chyběla k ní silnice, cesty přes pískovcové haldy nebyly upravené. Přesto se tam dostala těžká technika.

Hvězdárna byla dostavěná v roce 1962. Až po dvou letech ji do správy převzal tehdejší městský úřad. Dostala oficiální název Lidová hvězdárna a právě od tohoto okamžiku se píše její oficiální historie.

Na rozdíl od menších měst v okrese, Teplice lavičkovou vyhlášku nemají.
Města na Teplicku lavičkovou vyhlášku rušit nebudou