Zatímco pravé ucho vstřebává pravidelně se opakující ťukot bouchacího kladiva, do levého se hrne zvuk sesouvajícího se kamení z nakloněné korby nákladního vozidla. Tu a tam zazní klakson auta, což je domluvené znamení mezi bagristou a řidičem za volantem tatrovky. Na teplických Stínadlech panuje čilý stavební ruch, a to hned na dvou místech.

Do konce letošního roku by měly být v této teplické čtvrti dokončené dvě velké stavby, které mají společného jmenovatele zimní stadion. Na místě toho původního, který byl slavnostně otevřený v roce 1976 a neslavně zbořený o 40 let později, už roste obchodní a lanové centrum.

O pár set metrů dál se vedle sportovní haly už začíná tyčit nový zimní stadion, který bude mít ledovou plochu s nejmenšími možnými rozměry pro lední hokej a kapacitu hlediště mezi 500 a 600 diváky.

Teplice na zimní stadion čekaly několik let. „Těším se na něj stejně jako celá řada Tepličanů. Je radost pozorovat, jak se dlouholetý sen stává skutečností,“ říká sportovec František Bílek, který prochází okolo budoucí ledové arény, přičemž sleduje pohyb stavebních strojů.

U nové kryté haly pro bruslaře jsou už patrné její rozměry. Obloukovou střechou zakrytý stadion navazuje přímo na stávající sportovní halu a zčásti pro provoz využije i její dostupné technologie. Ledová aréna by měla být hotová na konci letošního roku. Město za ni zaplatí 230 milionů korun.

„Pro kluky, co chtějí hrát hokej, to je výborná zpráva. Teplice by jim takovou možnost měly dát,“ říká Milan Vunč, který u hokeje v Teplicích působil 30 let.

Kvůli probíhající výstavbě je teď omezený příjezd do okolí stadionu. Je proto dobré sledovat dopravní značení.

O výstavbě nového stadionu Tepličané diskutují především na sociálních sítích. Ať už v kladném či záporném smyslu. „V hale budou moci hrát kroužky pro mládež, žáci ze škol se mohou učit bruslit. A ne dojíždět do okolních měst. Ušetří se čas i peníze,“ míní Tomáš Hentschel.

Opozice města na Facebooku novou ledovou arénu kritizuje, a to především kvůli pořizovací ceně.

„Asi největší problém je poměr cena výkon. Ta cena je neuvěřitelně vysoká na to, co zde vznikne. Vše, co od tohoto chceme, nabízí Poděbrady, Turnov i Třeboň také. Všechny tyto nově postavené stadiony jsou o více než 100 milionů levnější. Problémem Teplic je hlavně to, že neexistuje dlouhodobá ani střednědobá vize rozvoje, takže vůbec nebylo jasné, jestli chceme bruslení pro děti nebo stadion,“ rozčiluje se opoziční zastupitel Jiří Řehák.

Vedení města, které v případě ceny argumentuje současnou tržní nabídkou materiálu a práce, v budoucnosti stadionu vidí mimo jiné návrat mládežnického hokeje do Teplic.

„Hokej by bylo dobré opět založit na mládežnické úrovni. V hale bude možné hrát dospělé hokejové soutěže až do úrovně 2. ligy. Vzhledem k tradiční konkurenci fotbalu ve městě a v okolí by to bylo asi maximum, co je reálně a dlouhodobě možné udržet po ekonomické stránce,“ uvádí radní Teplic Josef Benda.

Nová aréna by měla mít led už letos na Vánoce, kdy se rozběhne zkušební provoz technologií. Pokud bude vše fungovat, otevře se sportovní stánek pro veřejnost v novém roce.

Nový zimní stadion bude majetkem města. Na rozdíl od toho předchozího, který stával před lety na druhé straně Stínadel. Ten nikdy Teplicím nepatřil a zkrachoval. Lepší osud tomu městskému předpovídá primátor Jaroslav Kubera.

„Svoji službu stadion ve městě udělá, o tom jsem přesvědčen. Samozřejmě jsme připraveni provoz zimní ledové haly dotovat. Iluze o tom, že by si na sebe vydělala, si rozhodně nedělám,“ konstatuje Kubera.