Česká policie si před několika dny připsala velmi významný triumf na mezinárodní úrovni.

Odstřelovači z ústecké zásahové jednotky se totiž na konci května zúčastnili světového šampionátu sniperů, respektive ve střelbě z odstřelovací pušky, v maďarské Budapešti a přivezli titul. A rovnou dva – pro nejlepšího jednotlivce a za celkové prvenství.

Letošní devátý ročník světového klání odstřelovačů, rozdělený na část pro policejní a vojenské složky, hostil reprezentanty asi patnácti zemí – kromě ČR také například ze Spojených států amerických, Velké Británie, Ukrajiny, Slovenska, Číny a tak dále.

V Budapešti se zkrátka poměřila opravdová špička. Z republikových soutěží se kvalifikoval tříčlenný tým elitních střelců právě z ústecké zásahovky.

Policisté Václav, Pavel a Rostislav se díky ideální týmové spolupráci a profesionalitě dokázali prosadit. Díky tomu se na Václavově hrudi nakonec objevila medaile pro celkového vítěze i pro vítěze v jednotlivcích mezi policisty. Václav spolu s Rosťou vybojovali také celkové 4. místo ve dvojicích.

Z asi 45 obvyklých disciplín pořadatelé vybrali pro klání třicet, které museli závodníci absolvovat ve třech dnech. Z těch velmi atraktivních lze zmínit například střelbu do prázdné nábojnice na 132 metrů. Ta se přitom nesměla roztrhnout, muselo jít o čistý průstřel.

„Další zajímavou disciplínou byla střelba do nože na padesát metrů. Ale ten nůž byl zapíchnutý do špalku a natočen ostřím k vám. Šlo o to strefit se do ostří a zbytky střely přitom musely skončit na obou stranách nože,“ popisuje Václav.

Kdyby se například tato rána nepovedla, titul by Čechům unikl. Každý nůž byl navíc opatřen jménem střelce a znakem šampionátu, takže osobní sbírky ozdobí i tato neuvěřitelná trofej.

Není to jen o tom lehnout a vystřelit

Nejlepší odstřelovači světa také musí neomylně strefit vzdálené cíle ve všech možných polohách, klimatických a světelných podmínkách, velmi často pod silným časovým tlakem.

Střílelo se na vzdálenosti 17 až 420 metrů; střílelo se kupříkladu přes hustou vodní stěnu nebo i tím způsobem, že jeden člen týmu dělal opěru, druhý na něm měl položenou pušku – to vyžaduje mimořádnou souhru.

„Jde hodně o taktiku, umění se rozhodnout správně a v ten správný čas, umění bezchybně vyhodnotit situaci. A také samozřejmě o dokonalou znalost své zbraně, munice a mnoha dalších věcí,“ vysvětlil instruktor Pavel.

Dokonalé vyhodnocení situace a jediná střela rozhoduje o všem jak v této soutěži, kde je ve hře „pouze“ světový titul, tak ale především ve skutečné akci, kdy už jde o lidské životy.

Vítěz letošního ročníku má ještě další výhodu, a to tu, že už nemusí procházet kvalifikací na příští mistrovství. Češi tak budou v roce 2011 obhajovat. Velmi podobný závod se každoročně koná také v ČR, v Libavé. Není to sice mistrovství světa, ale pokaždé se ho účastní týmy z řady států.

Ústečtí profesionálové dojíždějí často cvičit také do okresu Louny, například na policejní střelnici v Nečichách.