Během akce proběhly přednášky, prohlídky a ukázky těžby. Zahrála i kapela Tuti a Murry. „Počasí nám úplně nepřeje, takže před deštěm se můžeme schovat ve štole. K vidění v ní je projekce s videem, které obsahuje audiopříběh havíře se zatím málo zveřejněné snímky z práce na štole. Ty dodali naši spolupracovníci a brigádníci,“ řekl Pavel Chaloupka z České speleologické společnosti, která spravuje štolu v Mikulově.

Šachta Lehnschafter je součástí rozsáhlého důlního komplexu na těžbu především stříbra, který byl využíván až do roku 1858. První novodobí nadšenci ho objevili v roce 1987 a začali s jeho odkrýváním. Důl má celkem 12 pater, je 215 metrů hluboký a délka všech chodeb je 13 km. A jeho správci ho stále rozšiřují a zvelebují. „Připravujeme několik novinek, ale ty bych si nechal zatím pro sebe. Určitě se ale návštěvníci mají na co těšit,“ dodal Chaloupka.

Štola je přístupní celoročně, na skupinovou prohlídku je lepší se objednat předem. V šachtě je konstantních 9 stupňů Celsia.

„Pro lepší pohyb v podzemí byla na několika místech snížena podlaha. Štola je také doplněna o dřevěné konstrukce, to znamená, že štola není již jen dírou ve skále, ale návštěvník uvidí vše, tak jak to tam vždy vypadalo a jak to fungovalo. Bylo nainstalováno několik rumpálů, povalů, žebříků, dřevěné výztuže, odvodňovacích korýtek a pod. Vše se dělá s citem, aby se nenarušil ráz dolu. Vylepšeno bylo i osvětlení. Štola byla odbahněna a podlaha odvodněna. Na spodních patrech pokračují práce na jejich zpřístupnění," sdělil Pavel Chaloupka z České speleologické společnosti.

Důlní šachta Lehnschafter byla před časem zařazena na seznam kulturních památek České republiky.