Car Petr, který do Teplic přijel 1.listopadu 1712 v doprovodu německého filozofa Leibnitze, byl prvním významným ruským hostem, který teplické lázně navštívil.

Na jeho počest se na teplickém zámku konal ples, na kterém největšího ruského reformátora přivítal majitel teplického panství kníže Clary. Petr Veliký se ubytoval v Knížecích lázních (dnes jsou součástí Lázeňského domu Beethoven), zkusil pitnou kúru s teplickou termální vodou z pramene Pravřídlo a rád chodil do termálních koupelí v Nových lázních.

V Teplicích bohužel dlouho nepobyl. 5.11. 1712 se dozvěděl o postupu švédských vojsk a narychlo odcestoval do Berlína. Petr Veliký ovšem na Teplice nezapomněl. V nadšení ze zkušenosti v teplických lázních dává po návratu rozkaz, aby byly vyhledány léčivé prameny přímo v domovském Rusku. I díky návštěvě Teplic tak objevilo Rusko kouzlo lázeňství.

„Je pro nás důležité především to, že car Petr přijel do lázní," řekl mimo jiné generální ředitel společnosti Lázně Teplice v Čechách Radek Popovič a že ho následovali do Čech další jeho krajané. Rozhodně ne každé lázeňské město se může tak jako Teplice pochlubit tím, že ho navštívili tři ruští císaři, Petr I., Alexandr I. a Mikuláš I.(ot)