Špičkový potapěč z Teplic překonal svůj vlastní světový rekord v takzvaném umyvadlovém potápění, recesistické disciplíně, která má za cíl zpopularizovat nádechové potápění, čili freediving. Zároveň vyhrál sázku nad Pivovarem Monopol, který mu za každou vteřinu pod vodou nad rámec čtyř minut slíbil jedno pivo.

"Můj starý rekord měl hodnotu 3.41, vytvořil jsem ho před šesti roky. Nyní jsem pod vodou vydržel 4 minuty a 3 vteřiny, ale určitě bych vydržel i déle, ale tady šlo opravdu jen o exhibici, show. Za tři vteřiny nad čtyři minuty jsem pak dostal tupláka," usmíval se Vencl, jenž při závodech vydrží bez pomoci přístrojů pod vodou okolo osmi minut.

"Celá akce byla podporou projektu Na jeden nádech, který se snaží upozornit na kvalitu ovzduší v interiérech.a pomáhá Pneumologické klinice Fakultní nemocnice v Motole," dodal potápěč, který svůj nevšední rekord neuskutečnil v umyvadle, ale v salátové míse. Jeho pokusu přihlíželo i několik fanoušků, akce byla streamovaná přes internet na facebookový profil freedivera, kde jí zhlédlo na jedenáct tisíc návštěvníků.