Nohy je bolely, na rukách měly mozoly a žaludek většinu cesty šálily těstovinami. Několikrát byly fyzicky na dně, ale nedaly se. Vpřed totiž děti hnala touha pomoci. Zdolat na kole 550 kilometrů k Baltu a dokázat všem, že i děti z dětského domova Tuchlov v Kostomlatech pod Milešovkou mají dobrosrdečná srdce.

Díky akci Cesta k Baltu II, které se aktivně účastnila Nikola (16 let), Radek (17), Patrik (14), Pepa (15), Tomáš (22), se třeba důchodci z Bystřan podívají do divadla či handicapovaný sportovec dostane speciální handbike kolo.

„Letošní výpravu bych přirovnala k odhodlané středověké družině v čele s udatným králem Janem Blažkem (ředitel DD Tuchlov, pozn. red), která za hlaholu komediantů herců z Cirk La Putyky a s doprovodnou pojízdnou kuchyní mistra Slavaty čelila bolavým nohám, dlouhým a neubíhajícím asfaltkám, nedostatku spánku i chrápajícím spolunocležníkům,“ popsala za organizátory Cesty k Baltu II Pavlína Poláková.

Start cyklovýletu byl symbolicky v Krompachu. Právě děti z tamějšího dětského domova podobnou cestu absolvovaly loni. Letošní sestava k Baltu čítala kromě dětí i herce z Cirk La Putyka. Do cíle vedla zhruba 550 kilometrů dlouhá cesta. Na její pokoření měli účastníci pět dnů. Všichni bez rozdílu museli tedy denně ujet 125 kilometrů.

„Bylo to náročné. Ještě nikdy předtím žádné z dětí neušlapalo více než 40 kilometrů v jednom dni,“ dodala Poláková.

Největší krizi měly děti asi čtvrtý den. Nikol bolelo koleno, zbytek Tuchlováků bojoval s fyzičkou. „Už se těším do postele domů,“ řekl zhruba 70 kilometrů před cílem Tomáš. Tam, kde nepomohly energetické tyčinky, nastoupila psychická pomoc od herců či samotných organizátorů. Nakonec všechny děti Balt pokořily. Při koupání v moři z jejich úst znělo: „To ne my, děti z dětského domova, potřebujeme pomoci, my jsme mladí a silní. My chceme pomoci.”

Projekt Cesta k Baltu II spojený s crowdfundingovou sbírkou inicioval český filantrop Tomáš Slavata.

„Sbírka pro Denisu, která se chce postarat o své sourozence, aby neskončili v dětském domově, a Miloše, který má dílnu na výrobu speciálních kol pro zdravotně postižené děti, stále běží. Momentálně je na kontě asi 100 tisíc korun. V případě, že se vybere částka vyšší než cílových 200 tisíc, tak investujeme sumu nad tuto hranici na dopravu a vstupenky na představení Cirk La Putyka v Praze pro domov důchodců v Bystřanech,“ řekl Slavata.

Překonáním sebe sama chtěly děti z tuchlovského domova mimo jiné upozornit na práci Miloše Císaře. Sbírka má pomoct koupit mu nářadí do jeho dílny, která umožňuje postiženým sportovcům jezdit na kole.

„Děti z dětských domovů často žijí obklopeny pomocí zvenčí, ale i ony samy chtějí a uvědomují si, že chtějí pomáhat dál. Nechtějí jen přijímat, ale ukázat, že dokážou vzdorovat velkým výzvám, a nejen těm životním,“ prohlásil Slavata.

Finančně přispět může kdokoliv, a to přes webové stránky Nadačního fondu pomoci Karla Janečka, který projekt podporuje.