Nejprve ti pánové v parukách a teď je vítá upovídaná komorná se svícnem v ruce. Anežka neví, kam se dívat dřív. A stejně jsou na tom i ostatní děti. Sál je za chvilku plný. Nejvíc se tu sešlo krásných princezen, rytířů a princů. Nechybí ale ani několik myslivců, šašek, mágové a hvězdáři, bílá paní a dokonce i zástupce mocností pekelných.

První dubnové nedělní odpoledne na zámku Duchcov zkrátka patřilo dětem. „Podobné taneční zábavy se na zámku pořádaly alespoň šestkrát do roka. Dnešní zámecký karneval ale pro vás bude plný překvapení," přivítal všechny sám slavný knihovník Giacomo Casanova. A rukou si šel potřást nejen s Anežkou a Honzíkem, ale i se všemi ostatními dětmi, které hned také pozval na parket.

Dobovou hudbu střídaly oblíbené písničky, které děti dobře znají z pohádek, a tak měl Casanova, vzpomínající na své mládí, příležitost naučit se s dvořany nějaké ty moderní tance i od dětí. Na oplátku je naučil správné poklony a pukrlata, aby mohli všichni společně přivítat panstvo, které přijelo na zámek. To děti zvládly na výbornou a na rodiče, kteří se skvěle bavili a své ratolesti fotografovali jako o život, si ani nevzpomněly.

„Víte, jak vypadala rozcvička na zámku? Ne, no tak si to vyzkoušíme," zní pokyn Casanovy a sál plný do posledního místečka se poslušně natahuje na špičky, šlape na koloběžce a ohýbá ve směru větru. Jen aby ten cylindr vydržel bráškovi na hlavě, říká si Anežka a přidržuje si ve vlasech růžovou čelenku.

A to neví, že v programu, které připravilo Divadlo V Pytli, je ještě čeká vytváření živých soch, malovaní portrétů a prohlídka zámku s mnoha překvapeními, kde na konci bude v pokladnici ukrytý sladký poklad. To budou ve školce mrkat, až jim všechno bude vyprávět! (OT)