Protože již zkontroloval i ostatní výškové stavby Skupiny ČEZ, může už nyní s uspokojením konstatovat, že všechny sokolí budky na severu Čech, ale také i ve středních Čechách, mají své tradiční obyvatele. Někde ještě sedí samice na vejcích, jinde už jsou letos sokolí rodinky kompletní. Kolik ve finále mláďat celkem bude, si ale ještě netroufá odhadnout.

„Skupinu ČEZ lze bez nadsázky označit za největší hnízdiště sokola stěhovavého v České republice a také průkopníka ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách. Prakticky ve všech jejích elektrárnách, uhelných i jaderných, a také v Teplárně Trmice či v areálu společnosti Energotrans v Třeboradicích u Prahy jsou na tamních komínech či chladicích věžích umístění sokolí budky. Ve většině z nich už pravidelně vyvádějí páry tohoto kriticky ohroženého dravce své mladé. Od roku 2011, kdy byla v Elektrárně Tušimice umístěna na ochozu chladicí věže vůbec první hliníková sokolí budka v republice, tak světlo světa spatřilo 66 „elektrárenských“ sokolů. Jen v loňském roce se jich vylíhlo v severních Čechách 10 a další 4 ve středních Čechách,“ říká ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s.

Václav Beran má za sebou ještě jedno osobní, a to hned několikanásobné letošní prvenství. Přišel k němu v Teplárně Trmice, jíž navštívil o pár dní dříve než Elektrárnu Ledvice. „Když jsem vylezl na ochoz, překvapil jsem v budce i sokolí mámu.  A to takovým způsobem, že se mi ji podařilo odchytit. Poprvé v životě jsem chytil dospělého sokola, navíc ještě holýma rukama! Bohužel jsem zapomněl dole foťák, tak jsem ji vyfotil jen na fotopast. Samice je kroužkovaná, původem určitě z Německa. Zkusím o ní zjistit více informací. Každopádně tady došlo k výměně, protože loňská značená nebyla. Mláďata jsou v budce dvě, v době mé návštěvy byla asi dvoudenní. Vedle nich leželo ještě jedno vejce, takže je šance, že se z něj ještě něco vyklube,“ dodává ornitolog, v jehož hlase lze velice snadno rozpoznat nadšení.

Ota Schnepp