Městu ji věnovala dubská porcelánka, kde se porcelán s cibulovým dekorem vyrábí už téměř 155 let. Na výrobu bylo třeba 160 kilogramů porcelánové hmoty, ze které vzniklo 24 dílů, tvořících novou Porcelánovou fontánu.

Jejím autorem je akademický sochař Jiří Kožíšek z Karlových Varů, podle jehož návrhu ji pak desetičlenný tým porcelánky za čtyři měsíce vyrobil a ruční malbou kobaltem pod glazuru ozdobila Ivana Nováková.

„Mě by se samozřejmě líbila vysoká fontána, hodně členitá, s vrtulemi, kterými by proudila voda a s plastickým reliéfem. Ale tady jsem měl jasný termín i zadání, že fontánu musí zdobit typický cibulový dekor,“ popsal autor, který se přijel do Teplic ve středu podívat na slavnostní zahájení, kdy se poprvé z porcelánového šálku na vrcholu sloupu začala řinout voda.

Jak zdůraznil generální ředitel Českého porcelánu Vladimír Feix, porcelánka patří k českému „rodinnému stříbru“. Na Teplicku  je jedním z významných výrobců, proto by neměla v lázeňském centru chybět jeho připomínka.

„Velkých firem, jako jsou sklárny nebo porcelánka si velmi vážím a budu jen rád, když je tu bude připomínat co nejvíc objektů, protože sklo i porcelán jsou nádherné,“ nechal se slyšet teplický primátor Jaroslav Kubera.

Původní fontána, která u divadla stála, bude přemístěna do šanovského parku. Teplice se tak budou moci chlubit 19 kašnami a fontánami, které v létě osvěžují rozpálené ulice a doplňují kolorit místních lázní.

Teplice jsou proslulé velkým počtem kašem a fontán.Zdroj: Deník/Roman Nešetřil

I když ředitel Feix vyzval Tepličany, aby si v Porcelánové kašně nezapomněli namočit ruku, protože pak budou mít celý týden štěstí, i nadále platí, že u svlažení ruky to končí. 

Fontána je pod kamerou a aby ji nezničil nějaký vandal, hlídají strážníci. Ti také mohou dát na místě pokutu v řádu stokorun každému, kdo by se chtěl v kašnách a fontánách vykoupat.

Jedinou výjimkou,  kde se dá v letních měsících ochladit, je komplex 16 chrličů vody na kolonádě u domu kultury, kde trysky stříkají vodu kolmo vzhůru přímo z chodníku. „Říkáme jí mokré tričko, i když já jsem navrhoval mokrá tanga, což neprošlo, i když by to určitě přilákalo mnohem víc lidí, “ smál se primátor  Kubera.

Byť si to někteří lázeňští hosté, kteří na sever Čech přijíždějí, myslí, ani jedna fontán a kašen léčivou vodu netryská. Všechny jsou buď napojeny na klasický vodovodní řad města, nebo do zásobníku přiveze vodu cisterna. Cyklující voda ale není vhodná k pití.

Názvy kašen vycházejí buď z jejich umístění ve městě, jako například Fontána na Benešově náměstí či Kašna na náměstí Míru, nebo podle vzhledu.