„Děláme hlavně velké zakázky pro školy. Zdobíme jim jídelny, chodby, schodiště i školní družiny. Jsou to všechno rozměrově velké věci, ať už je to mozaika nebo nápisy, všechno je to keramika,“ říká vedoucí chráněné dílny v Úpořinách Jitka Vojtíšková.

Ve výrobě květin, které tu i aranžují do květináčů nebo na věnce, nemají podle jejích slov v republice konkurenci.

DVACET LET RADOSTI

Keramika, kterou tu vyrábějí, dělá radost už téměř dvě desetiletí. „Příští rok to bude už dvacet let, co jsme začínali. Vzpomínám, že jsme měli 11 výrobků, které jsme vypalovali v malé troubě. Dnes mimo speciálních zakázek na objednávku děláme 120 druhů výrobků,“ dodává Jitka Vojtíšková.

V úpořinských dílnách pracuje 24 lidí, dalších šest klientů s asistentkou je v rehabilitační dílně. „Někteří už jsou tu od začátku celých těch dvacet let, mám tu i perfektní personál, který vytváří pohodovou atmosféru. Vždyť já je musím přemlouvat, aby si vůbec vzali dovolenou,“ směje se.

Tři ze čtyř pecí, které jsou v provozu každý den včetně víkendů, tu mají už od roku 2001 a dosluhují. Za pec, která už špatně peče, ale budou mít brzy náhradu.

Podpořit se je rozhodla částkou 100 tisíc společnost dm drogerie. Ta v rámci iniciativy Společně rozdala v kraji přes 200 tisíc korun.

NEDOSTATKOVÁ MÍSTA PRO HANDICAPOVANÉ

Největší částku dostala právě Arkadia, která si za příspěvek pořídí novou keramickou pec a bude tak moci zachovat provoz.

„Snažíme se vybírat takové lokální organizace, které se zaměřují na zlepšení života všech, u Arkadie se navíc jedná o tak zásadní věc jako jsou nedostatková pracovní místa pro handicapované,“ uvádí Martina Horká z dm důvody výběru. „Rozhodli jsme se v tomto případě, že organizaci podpoříme finanční částkou ve výši 100 000 Kč a materiální podporou.“

Dalšími organizacemi, které společnost dm v Ústeckém kraji finančně podpořila, je Rodinné centrum Spojené světy s projektem Hudbou k radosti a zdraví a výcvikové centrum Šťastný pes, kde společnost přispěla na výcvikový domek pro asistenční psy.

Arkadie má chráněné dílny kromě Úpořin také v Teplicích a v Krupce. Kromě keramiky se v nich vyrábějí svíčky, ruční papír a šijí se výrobky z textilu.

„Díky našim keramickým dílnám zaměstnáváme přes 40 lidí. Bohužel nám chybělo technické vybavení a nová pec nám pomůže zachovat provoz. Momentálně máme prakticky nepřetržitě fungujících 8 pecí, ta nejstarší však dosluhuje. Pořízení nové pece nám pomůže zachovat nepřetržitou výrobu a zabrání tak přerušení provozu dílen a případnému omezení zaměstnávání osob se zdravotním postižením,“ uvedl projektový manažer Arkadie Karel Klášterka.