Od pátku, kdy se na stavbě dálnice D8 sesunula zemina nad Litochovicemi, geologové řeší, jak dál postupovat. Ze svahu se utrhlo podle prvotních odhadů až 500 tisíc kubíků zeminy.Zatím nikdo neví, kdy začnou sanační práce. První odhady ale hovoří o tom, že to může stát až miliardu korun. Geologové navíc čekají, zda se i nadále bude masa zeminy posunovat, tak jak to bylo v uplynulých dnech. Zpočátku šlo o metry, později o desítky centimetrů za den, nyní jen o centimetry.

Půda je ale silně promáčená, odborníci proto nejsou schopni odhadnout, jak se bude chovat.

Ozývají se také první hlasy, že termín dokončení dálnice v létě 2015 je ohrožen.

„Kvůli komplikovanosti celého svahu, ve kterém se staví dálnice, bych se přikláněl k pesimističtější variantě dálnici firma nedokončí v avizovaném termínu," uvedl pro ČT24 Jan Čurda z České geologické služby.

Strohou odpověď má mluvčí stavební firmy Eurovia, která daný úsek dálnice staví. „Sesuv je stabilizovaný a monitorujeme ho. Délku zpoždění stavby přesto neodhadneme," řekla Petra Kučerová.

Sesuv půdy na stavbě dálnice D8

„Právě jsme doměřili a vše nasvědčuje tomu, že se sesuv uklidnil. Ve střední části už se nepohybuje vůbec, na okraji jen o centimetry. Nyní zkoumáme, zda hrozí sesunutí svahu pod samotným sesuvem," informoval přímo z místa Petr Kyncl z České geologické služby (ČGS).

Ještě v sobotu se aktivní sesuv přitom pohyboval rychlostí metr za hodinu.

Na hrozící sesuvy půdy v oblasti vznikající dálnice prý už několik let upozorňuje ekologické sdružení Děti Země.

„Už tři roky sledujeme, jak se stavebníci snaží opakovaným sesuvům nad Litochovicemi bránit kamením a betonem, takže o problémech v těchto místech dávno všichni vědí," sdělil předseda sdružení Miroslav Patrik.

Dalším rizikovým sesuvným místem je podle něj území těsně u estakády Prackovice, kde k velkému mělkému sesuvu půdy došlo již před rokem 2011.

Ředitelství silnic a dálnic se v současnosti k těmto výhradám prý není schopné vůbec vyjádřit.

„Celou situaci řeší jako přírodní katastrofu krizový štáb Ústeckého kraje v čele s hejtmanem. Projednávat ji, co se týče postupu stavebních prací, financování a následného řešení, to znamená i toho, kdo bude nositelem tohoto úkolu, bude vláda a její krizový štáb," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Sesuv půdy na stavbě dálnice D8

Sesuv půdy u Litochovic poškodil i železniční trať mezi Lovosicemi a Teplicemi.

„Od středeční půlnoci až do odvolání nahradíme všechny vlakové spoje autobusy v úseku Radejčín až Lovosice," uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Daniel Jareš.

Autobus náhradní dopravy bude zastavovat v Radejčíně u zastávky, v Chotiměři, Velemíně a Oparně na autobusové zastávce a v Lovosicích před hlavním nádražím. V zastávkách Dobkovičky a Lovosice zastávka autobusy stavět nebudou.

„Poškození tratě je rozsáhlé, zastavení provozu bude trvat několik týdnů," připojil Jareš.