Pořadatel již XI. mezinárodního sympozia Tradice a možnosti v malbě kobaltem pod glazuru, Český porcelán a.s., výtvarníky, sochaře, grafiky a keramiky, které se do dubské porcelánky sjíždějí každý sudý rok z různých koutů světa, v jejich tvorbě a tvůrčím rozletu nijak neomezuje. Musí ale stihnout v povinné části sympozia vytvořit dekory na dané tvary včas, aby se výrobky stihly vypálit. Už v pátek odpoledne bude totiž vernisáží zahájena výstava výsledků letošního sympozia.

Malíř, grafik a umělecký knihař Ladislav Hodný z Týna nad Vltavou není na sympoziu nováčkem. Do Dubí už se těšil a jak říká, parta se tu zase sešla dobrá. Vyrušili jsme ho, když maloval jeden z hrnků. „Dělám úplně jiné věci, takže sympozium si užívám, je to pro mě tak trochu odpočinek a relaxace," usmívá se nositel řady uznání a ocenění, zejména za knižní vazbu. V dubnu měl výstavu společně se svými dvěma syny, kteří pokračují v uměleckých šlépějích otce a dědečka a dělají mu radost.

„On to má dobré, je Hodný a tak ho všude zvou. To víte, všude chtějí hodné výtvarníky," dobíral si ho od vedlejšího stolu Jan Samec. Duo Hodný Samec je evidentně naladěno na stejnou vlnu a humorem jen srší. Výtvarník Jan Samec žije a tvoří v Karlových Varech a je ředitelem Galerie Umění Karlovy Vary. Uskutečnil desítky samostatných i společných výstav doma i v zahraničí a jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách doma i v zahraničí.

Mongolsko na sympoziu reprezentuje ak. malíř Unent Delger. Studoval v Praze a už tu zůstal. Do Dubí se na sympozia vrací rád. „Krize postihla bohužel i uměleckou sféru. Proto jsem velmi rád, že moji účast na sympoziu podpořila mongolská ambasáda a vyšla mi vstříc," svěřil se sympatický výtvarník. Pro svoji vázu, u které jsme ho zastihli, zvolil motiv kohoutích zápasů. „Ten tvar vázy k tomu přímo vybízí, proto se snažím udělat hodně detaily. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat po výpalu. Na deskové obrazy jsem se zase inspiroval v encyklopedii brouků. Vůbec hodně inspirace nacházím v přírodě, je to takový koloběh života".

Výtvarníci, kteří se letos v Dubí sešli, vytvořili během pár dnů sehranou partu a už se těší na čtvrtek, kdy pro ně hostitelská porcelánka chystá večerní posezení v Dvojhradí ve mstišovské oboře. Je moc příjemné mezi nimi, byť jen na chvíli, pobýt. Vzájemně si pomáhají dobrou radou, neopomenou pochválit kolegům jejich dílo a také si s humorem „rýpnout", že to jejich je samozřejmě lepší.

Výsledky mezinárodního sympozia Tradice a možnosti budou letos poprvé představeny ve výstavních prostorách Českého porcelánu v ulici U Císařských lázní v Teplicích. „Bude to první výstava v těchto prostorách a zájemci si budou mít možnost v průběhu čtrnácti dnů prohlédnout, co výtvarníci v Dubí na sympoziu vytvořili. Poté chceme dát výstavní prostory k dispozici dalším umělcům. V Teplicích kromě muzea nemají zejména mladí a začínající tvůrci možnost svá díla nikde prezentovat. Chceme jim proto tu možnost dát, aby v Teplicích bylo další místo, kam se mohou místní, ale i turisté a lázenští hosté přijít potěšit něčím hezkým a zajímavým," řekl nám generální ředitel Českého porcelánu Vladimír Feix.(OT)