„Záchranáři vědí, co mají s člověkem bez srdečního tepu dělat, první pomoc ale poskytují nejprve lidé, kteří se u nehody či kolapsu přímo vyskytli. Laická resuscitace je velice důležitá, statistiky uvádějí, že naděje na přežití se pak zvyšuje dva až třikrát,“ říkal na školení strážníků MP Dubí instruktor a projektový ředitel „Pomáháme společně“ Petr Schejbal.

Právě v Dubí si pořídili jeden zbrusu nový externí defibrilátor. „O jeho pořízení do výbavy Městské policie jsme uvažovali už delší dobu. Určitě bude tento přístroj přínosem,“ řekl starosta města Dubí Petr Pípal.

Jeden automatizovaný externí defibrilátor přijde zhruba na padesát tisíc. „V porovnání se zachráněným lidským životem je to zanedbatelná částka. Osobně bych byl rád kdyby ho strážníci nikdy nemuseli použít, ale člověk nikdy neví. Je lepší ho mít než nemít,“ sdělil starosta Dubí Pípal.
Do projektu „Pomáháme společně“, který je zaměřen právě na možnost poskytnutí včasné první pomoci při srdeční příhodě pomocí automatizovaných externích defibrilátorů se už před časem zapojila městská policie v Krupce.

Celkem mají v Krupce tři přístroje. V praxi už je použili. „Nové přístroje jsme pořídili jako dovybavení městské policie a to proto, že naše hlídky jsou prakticky u všeho jako první. Ať už jde o různé dopravní nehody u nás ve městě a nebo třeba kolapsové stavy lidí. Obecně panuje, že lidi když vidí policistu, tak se na něj obrátí se vším. Takže nám určitě právě při těchto výjezdech nové defibrilátory pomohou,“ uvedl při prezentaci přístroje v Krupce na začátku minulého roku Jiří Petrák, ředitel Městské policie v Krupce.

Krok po kroku

Instruktor Schejbal dal všem strážníků na školení možnost si vyzkoušet práci s defibrilátorem. Ten je vybaven hlasovou nápovědou a grafikou v českém jazyce. „Přístroj, krok po kroku, vede zachránce celým procesem pomoci a proto je vybavený hlasovou nápovědou a grafikou v českém jazyce s jasnými instrukcemi tak, aby umožnil komukoli s minimálními znalostmi provádět kvalifikovaně první pomoc, vyhodnotí srdeční aktivitu postiženého a doporučí či nedoporučí provést bifázický výboj (zmáčknout jedno tlačítko). Upozorní zavolat záchrannou službu a poté pomocí hlasových příkazů navádí zachránce ke správnému provádění masáže srdce a umělého dýchání dle jednoduché nápovědy,“ vysvětlil instruktor Petr Schejbal.

Náhlá zástava srdce může postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv, a často se tak stane bez jakéhokoliv varování. Náhlou zástavu srdce bohužel často přežije pouze méně než 5 procent postižených. u člověka, který nedýchá a je v bezvědomí dochází ke snížení naděje na záchranu každou minutou až o 10 procent. (kos)