Ritterburg je kulturní památkou od roku 1987 a nutně potřebuje oživit, jinak začne chátrat. Aby dům v budoucnu neskončil třeba jako Hadí lázně či Lověna, to si nechce připustit skupina studentů Vysoké školy ekonomické, do které patří i absolvent teplického gymnázia Jakub Doležal. Připravili projekt, který má po letech rozbušit srdce prázdných prostor a upozornit i na jejich možné využití.

„V Teplicích je registrováno skoro 60 prázdných a nevyužitých budov. Mrzí nás, že prostory, kde by mohly být kavárny, galerie, byty nebo cokoli jiného, jsou často prázdné a nevyužité. Navíc jsou tyto budovy často historicky či kulturně velmi cenné,“ řekl vedoucí celého projektu, vysokoškolák Lukáš Zeman.

Aby prázdné budovy dostali studenti více do povědomí, chtějí v nich pořádat kulturní akce. První volba padla na trnovanský dům na Masarykově ulici. Vlastníkem je Petr Benda. Právě s ním se mladí lidé domluvili na výpůjčce opuštěných prostor. V pátek v nich uspořádali řadu workshopů, přednášek a také koncertů. Akci nazvali Živé prázdno. Například o životě v Banátu pohovořil středoškolský učitel Jiří Řehák.

O cestovatelských aktivitách a působení v zoologické zahradě vyprávěl Roman Nešetřil. Večer návštěvníkům zahrály kapely Helter Skelter a Herpes.

Název má po hostinském

Podnikatel Petr Benda nechce nechat Rytířský hrad chátrat. „Je to kus historie Teplic. Některé vnitřní části domu opravím a nabídnu opět k pronájmu. Věřím, že se zájemci najdou. Třeba sportovní obchod, který tam už funguje, se z menších prostor v přízemí postupně přestěhoval do větších v prvním patře,“ připomněl.

Na křižovatce Masarykovy a Okružní ulice původně byla v 16. století hospoda. Svůj název Ritterburg zdědila po hostinském Jakobu Ritterovi, který ji vlastnil v 19. století; později se ale vžil název Dělnický dům. U této hospody se tradičně scházeli a posilňovali účastníci poutí do Bohosudova, například na svátek Panny Marie nebo na sv. Václava.

Koncem 20. století byla podél Masarykovy třídy prolomena původně souvislá řada domů, čímž vznikla rušná křižovatka. Poutě už odtud nevycházejí, ani hospoda zde není.

Po přestavbě v 90. letech sloužila budova fotografickému koncernu.