Již od prosince loňského roku je na železniční trati z Mostu do Moldavy v Krušných horách provozována osobní doprava pouze ve dnech víkendů, státních svátků a školních prázdnin. K tomuto omezení vedly objednavatele dopravy, Krajský úřad Ústeckého kraje, neúprosné ekonomické faktory. S tím se ale odmítají smířit nejen lidé, kteří trať využívali, ale i představitelé samospráv obcí podél této trati. Právě ti se zde spolu s příznivci Krušnohorské železnice v sobotu sešli, aby se seznámili se zájemcem, který by chtěl provozovat železnici v úseku Děčín Oldřichov u Duchcova Duchcov Most Moldava. Je to společnost Arriva Česká republika, dceřinná společnost Deutsche Bahn, jejíž ředitel Jaroslav Richter přijel do Oseka i s „ochutnávkovým motoráčkem", který je první v republice a již brzy by se podle jeho slov na kolejích měly objevit i větší, „dospělejší" vlaky.Krušnohorskou železnici chce provozovat společnost Arriva. V sobotu se přijela představit

Petr Pípal, starosta Dubí a předseda česko-německé dopravní komise Euroregionu Krušnohoří aktivitu společnosti Arriva vítá. „Od roku 2007 vyvíjím úsilí aby byla trať nejen zachována, ale aby mohl vlak jezdit z Mostu až do Fraiberku. K propojení české a saské železnice, kterou rozdělila 2. světová válka, chybí ke spojení osm kilometrů. Že je to reálný projekt potvrdila i studie proveditelnosti, vytvořili jsme i pracovní skupiny na obou stranách hranice, ale na realizaci zatím nejsou peníze," dodal starosta Dubí Petr Pípal. Když si prohlédl vlak, neskrýval svoji spokojenost. „Je to evropská úroveň, takové vlaky tu chceme!"

Obdobně se vyjadřoval i starosta Háje Karel Drašner, který by rovněž obnovení provozu a propojení až do Německa velmi uvítal.

Podle Jaroslava Richtera by společnost do Čech ráda přinesla své zahraniční zkušenosti zejména z Velké Británie. Zaměřit se chtějí na regionální dopravu a rádi by spojili regiony s většími centry. „Intenzivně na tom pracujeme, jsme v procesu schvalování provozu tohoto vlaku v ČR," uvedl Richter. Zkušební jízdu v zatím neveřejné dopravě si tak mohli vyzkoušet jen ti, kdo se na nádraží v sobotu přišli podívat. Vlak je vyvezl na Moldavu, kde na ně čekala zajímavá výstava.(OT)