Fanoušci skateboardingu, BMX a inline bruslí měli naposledy možnost shlédnout tradiční místní závody pořádané na legendárním plácku nedaleko vlakového nádraží Proboštov. Co bude dál je zatím ve hvězdách.

„Padesátitisícové Teplice jsou jediným takhle velkým městem v republice, kde kvalitní areál pro vyznavače extrémních sportů chybí. Iniciativa Za nový Skatepark v Teplicích vznikla spontánně letos v květnu, když teplický magistrát oznámil plány na zrušení Angeru. Doslova během pár dní se na sociálních sítích spojilo na 800 místních lidí, kteří jsou velmi aktivní a snaží se teď na městě prosadit výstavbu nového areálu pro vyznavače extrémních sportů," uvedla mluvčí Nikola Minaříková.

„Chceme změnit představu veřejnosti, která o náročnosti sportů jako je skateboarding, nebo BMX nemá vůbec tušení a všechny vyznavače extrémních sportů mají za feťáky, alkoholiky a grázly. To je naprostý nesmysl, já mám třeba dvě vysoké školy," řekl mi Tomáš Rákos z iniciativy Za nový Skatepark v Teplicích.V sobotu se na Angeru konaly poslední závody.

Podporu přijeli místním vyjádřit svojí exhibicí i současný nejlepší český jezdec BMX Freestyle Michal Beran a Tomáš Wagner, který je místním odchovancem a na Anger v sobotu dorazil i se svým otcem, který ho od začátku velmi podporoval. „Tomáš Wagner a Michal Beran jsou skvělým důkazem, že tvrdá práce a trénink umožňují šestnáctiletým či osmnáctiletým jezdcům kdekoliv po světě vydělávat stejně peníze jako jejich rodiče. Extrémní sporty se navíc stávají obrovsky populární a na Západě jsou stejně oblíbené jako třeba fotbal nebo hokej," vysvětluje Minaříková.

Současný stav teplického skateparku je nevyhovující po všech stránkách. Překážky jsou zrezivělé, rozpadlé, nepřizpůsobiví občané pravidelně rozkrádají kovové konstrukce, plot i koše. „Lokalita, v níž se skatepark nachází je těžko uhlídatelná a tak se finanční prostředky vynaložené městem míjí účinkem," vyjádřil se na facebookových stránkách iniciativy náměstek teplického primátora Hynek Hanza. Přesto podle něj skatepark do padesátitisícových Teplic patří a proto se se zastánci adrenalinových sportů už několikrát sešel .

„Vedení města vážně uvažuje o zbudování nového skateparku v takovém rozsahu a takové lokalitě, aby jeho provoz byl efektivní jak pro město tak pro sportovce. Věřím, že společně nalezneme vhodnou lokalitu, volné prostředky popř. investora, nastavíme řád provozu, který je po zkušenostech z Angeru žádoucí a nutný a vybudujeme nový skatepark v Teplicích, který bude lépe odolávat jak povětrnostním podmínkám, tak negativním vlivům našich spoluobčanů, vyjádřil se náměstek primátora Hynek Hanza .

„Město by mělo najít vhodnou lokalitu a my připravujeme projekt a podklady jak fungují skateparky v jiných městech a snažíme se shánět sponzory," řekla nám Nikola Minaříková. Výstavba nového skateparku, který by lépe odolával povětrnostním vlivům, by jak jsme se na Angeru dozvěděli, mohla stát kolem 3,5 milionů korun.

„Politici teď mají jedinečnou šanci vyjít vstříc mládeži, kterou je jinak velmi obtížné jakkoliv zabavit. Řekněme si otevřeně, že Teplice trápí kriminalita a drogy. Výstavba areálu pro sporty, které navíc nejsou tolik finančně náročné jako třeba hokej, je jednoduše skvělou šancí pro všechny. Pozitivně naladěn z různých vyjádření ale odcházím z magistrátu pravidelně už od roku 2001," říká na facebooku dost skepticky Jindřich Frankenfeld z občanského sdružení Pohip.com, která sobotní závody pořádalo.

Iniciativa má v plánu otevřít témata jako začlenění skateboardingu do osnov tělesné výchovy a ráda by nabídla tuto volnočasovou aktivitu organizacím pracujícím s problémovou mládeží. Spolupráce se saleziánským centrem už začala.(ot)