Akci Přeplavme svůj La Manche organizuje pro starší občany již pátým rokem po celé České republice spolek Sen Sen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. V Teplicích ji pořádá společenský klub Zvonkohra. Plave se ve 20 metrovém bazénu v novém Thermaliu situovaném v Lázeňském domě Beethoven.

Veronika Mašínová po proměně.
Osmý ročník Proměn s Deníkem pokračuje. Veronika v sobě probudila ženu

Podle Heleny Voctářové ze Zvonkohry se projekt mezi seniory těší velké oblibě. „Vidíte, jak plavou s nadšením. Vše je založené na dobrovolnosti a poctivosti jednotlivých účastníků. Počty bazénů si počítají sami,“ uvedla Voctářová. Mezi rekordmany v Teplicích patří 80letý Karel Kupka. Sport je jeho celoživotním koníčkem, takže má dobrou kondici i v důchodovém věku. Vloni uplaval v rámci projektu 70 kilometrů, letos chce tento počet překonat. „Vypadá to, že to bude dobré. Už mám lehce přes a to ještě několik dnů zbývá,“ řekl v úterý aktivní senior.

Patronkou štafetového plavání je Lucie Leišová, přemožitelka Gibraltaru a nadšená podporovatelka plaveckých aktivit Senzačních seniorů. 23letá slečna přijela v úterý teplické seniory podpořit. „Na projektu Přeplavme svůj La Manche mě vždycky nejvíc baví to nadšení, které u seniorů vidím,“ komentovala ve vyhřátých prostorách Thermalia v Beethovenu usměvavá Lucie.

Ilustrační foto
Ženy z Teplic oceňují přínosy jarního detoxu těla, poradí vám, jak na to

V roce 2018 senioři společnými silami uplavali za jediný měsíc neuvěřitelných 3 207 kilometrů a pomyslný kanál La Manche zdolali 94krát. Celkem se jich do štafetového plavání zapojilo 857. Letos je účast vyšší, dá se tedy předpokládat, že uplavaná vzdálenost bude opět rekordní. Nadace vyhlásí nejlepší týmy i jednotlivce. Podstatou ale není soupeření jednotlivých klubů napříč republikou. Motivací je především pohyb seniorů.

„Smyslem projektu Přeplavme svůj La Manche není překonávat rekordy, ale udělat něco pro svoje zdraví. Přesto nás každý rok senioři překvapí svými úžasnými výkony,“ říká manažerka projektu SenSen Markéta Zajícová. Celkově se do soutěže ve štafetovém plavání letos zapojily například kluby seniorů z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Prachatic, Svitav, Pardubic, Lovosic, Strakonic, Paskova, Litoměřic, Mostu, Plzně, Poděbrad, Teplic a Liberce.

Lyžařský areál Bouřňák hlásí dobré sněhové podmínky. Snímek je z 25. února 2019.
FOTO: Krásné počasí přeje lyžování. Bouřňák hlásí dobré sněhové podmínky