Thermalium ožívá. Po třinácti měsících stavebníky vystřídali první lázeňští hosté, kteří se ponořili do křišťálově čisté termální vody nových bazénů, vyzkoušeli solnou jeskyni a relaxaci ve čtyřech saunách.

Komplex zasvěcený termálním pramenům představuje největší investici v moderních dějinách Lázní Teplice v Čechách.

„Postavili jsme Pravřídlu pomník. Pro vodní živel, který tu vyvěrá a je tím nejcennějším, co Teplice mají, jsme připravili důstojné prostředí. On to prostřednictvím své léčivé síly vrátí pacientům, kteří se budou do Teplic rádi vracet,“ řekl architekt celého díla Petr Sedláček. Přiznal současně, že to byl jeden z nejnáročnějších projektů, jaké si lze představit.

Když generální přestavba termálního bazénu a celého balneoprovozu uzavřela začátkem loňského listopadu Lázeňský dům Beethoven, začala tak největší investiční akce lázní za poslední desítky let. Vyžádala si čtvrt miliardy korun.

„Chtěli jsme nabídnout větší komfort a možnosti koupání v léčivé vodě více lidem. Do starého bazénu, který už po 20 letech nepřetržitého provozu dosluhoval, se jich vešlo jen 25. Po přestavbě může využívat léčebných účinků termální vody až 80 návštěvníků najednou,“ řekla obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková.

Rekonstrukcí prošel i celý balneoprovoz, kde teď na sebe procedury koupel, zábal a masáž lépe navazují a lázeňští hosté mají mnohem větší soukromí než dříve.

Nad bazény, na střeše Thermalia, je terasa s kamennou kašnou. „Vznikl tak nový prostor s lavičkami určený k odpočinku, kde si budou moci naši hosté užívat nádherný výhled na kostel a Zámecké náměstí,“ představil další novinku ředitel Lázní Teplice Radek Popovič.

Bazén, který bude sloužit k rehabilitaci i relaxaci, zdobí sochy pasáčka vepřů a dívky nabírající vodu, které dříve stávaly před Beethovenem. Jejich odhalení se včera ujali současná tvář lázní Roman Vojtek i jeho předchůdkyně Tereza Kostková, pro kterou jsou teplické lázně srdeční záležitostí.

Slavnostní okamžik provázela Beethovenova 7. symfonie, na které tento proslulý skladatel pracoval právě při svém pobytu v Teplicích.

Vodu v bazénu pak otestoval teplický freediver David Vencl, který za doprovodu klarinetu zůstal pod vodou téměř pět minut. Jeho osobní rekord je 7 minut 54 vteřin a vodu v bazénu si pochvaloval s tím, že vyšší teplota pomáhá ke zklidnění.

Nejstarší lázně ve střední Evropě si chtějí zachovat svoji atmosféru, pro kterou si je oblíbily slavné osobnosti z celého světa. Proto zvolily historizující motivy. Motiv hlavy lvice, chrliče dělaného drážďanskými kovotepci, se stal symbolem Thermalia a návštěvníky lázní provází jako součást výzdoby interiéru v mnoha podobách.

Lázeňští hosté mohou v Thermaliu využívat kromě dvou bazénů, které představují 420 metrů čtverečních vodní plochy, také Kneippův chodník i nový saunový svět se solární jeskyní a finskou, parní, tropickou a bio saunu, které se liší teplotou a vlhkostí.

Thermalium, jež nabízí stovku rehabilitačních prvků, mohou samozřejmě využívat nejen lázeňští hosté, ale i Tepličané a návštěvníci Teplic. Do bazénů je vstupné 150 korun na 90 minut, v saunovém světě zájemci zaplatí za dvě hodiny 250 korun.

Teplota velkého rehabilitačního bazénu o rozměrech 24 x 14 metrů je 35 stupňů, druhý, určený na plavání, má teplotu o něco nižší, 29 stupňů. Relaxační bazén je navíc vybavený masážními tryskami, perličkami a chrliči.

Lázeňští hosté bazény využívají dopoledne, pro veřejnost jsou přístupné od pondělí do soboty od 13 do 21 hodin, v neděli už od 7.30 hodin. Do Thermalia se dostanete hlavním schodištěm do prvního podlaží, kde je samostatná recepce.