"Je pro naší obec velkou ctí, že se taková akce koná právě u nás," zahájila celou benefici starostka Proboštova Jana Čermáková. Právě obec Proboštov vedle obrovské pomoci s organizací akce posílá Jirkovi Škuthanovi na účet také deset tisíc korun. 

Motorem a duší akce byl šermíř Petr Zwettler ze skupiny scénického šermu Ortel. "Vybrali jsme jen na vstupném skoro 59 tisíc korun, celkem i s dobrovolnými příspěvky do prosklené kasičky to dalo přesně 78 tisíc a jednu korunu," liboval si Zwettler. Po připočtení dalších příspěvků, které s akcí souvisí, dospěl k částce 96 203 korun!

POMOC BY MĚLA PŘIJÍT HLAVNĚ OD STÁTU

Kromě jeho skupiny předvedli své šermířské umění také Páni z Kostomlat, Bohemia Fénix z Mostu a Briganti z Litvínova. Nejen rockery potěšily kapely Blue Rocket, Točílas, Dobrý pocity a spolupořádající Hlahol.

"Je krásné, že se sešlo tolik lidí, kteří chtějí pomoci. Ovšem nemůžu si odpustit poznámku k našim politikům. Lidé, jako jsou Jirka by měli dostat pomoc především od našeho státu. Ten se ovšem víc zajímá o nepřizpůsobivé lidi či přistěhovalce," rýpnul si zpěvák a kytarista Milan Korda. Vyjádřil tak názor všech, kdo v sobotu do Proboštově přišli a pomohli.

Své umění předvedli také profesionální hasiči a policisté ze zásahové jednotky. Silné stroje vystavili motorkáři ze skupiny Uruguay Cavallery.

"Dokonce přišel mladík s tím, že babička by ráda pomohla, ale už nemúže na nohy, tak jen posílá stovku jako vstupné. To vám jde až mráz po zádech," dodal Petr Zwettler.

Benefici až do konce sledovala i hlavní osobnost. Sedmnáctiletý Jirka Škuthan, který po osudném skoku ve vodě ochrnul od prsou dolů a je doživotně odkázaný na invalidní vozík. Rodiče jej na akci dovezli z ústavu v Kladrubech, kde od prosince podstupuje poúrazovou rehabilitaci.

"Moc děkuju všem, je to úžasné. Poslouchám sice trochu jinou muziku, ale rock znám hlavně od táty, který dříve hrál v kapele na kytaru," usmál se Jirka těsně před závěrem akce.