Každý z nich se předvedl po svém. Prezident Asociace magického svazu a kouzelnický Mistr světa Pavel Kožíšek hned z úvodu nachytal své momentální asistentky i publikum na několika jednoduchých kouzlech. Držitelka sedmi TýTý za mistrovský dabing Valerie Zawadská předvedla etudu o totální ztrátě hlasu, kterou zažehnala sklenicí studeného piva a půlkou krabičky cigaret. Populární zpěvák Milan Drobný se zase pochlubil, že právě dokončil triptich pohádkových i pěveckých cédéček pro nevidomé.

Stefanie Rusó opět přispěla do diskuze o tom, zda se podobných soutěží mají zúčastňovat děti. Ze svých žákyň přivedla do kategorie do 15 let jistě nadanou holčičku Kateřinu Černou z Bystřan, která teprve půjde do 4. třídy, a Adélu Marešovou z Teplic, nastupující do třídy osmé. Dobře, že alespoň druhá z nepůvodních písní měla původní text.

Soutěž dospělých začala stejně rozpačitě zjištěním, že populární Otík Vejskal z Kamenického Šenova již nemá v podstatě co nového nabídnout. Písničku Ivana Mládka zahrál na harmoniku a nad pravidly soutěže vyzrál tím, že se zmocnil jejího autorství výměnou jediného slova. S nepůvodní písničkou přišla také Jana Kleinová ze Slaného.„Růže od Casanovy“ 16. ročník

A tak očekávaný zlom nastal až od poloviny soutěžního programu, kdy to na jevišti konečně „rozsvítila" Eva Foldová z Teplic, temperamentní dáma s velmi působivým hlasem, která zazpívala dobrou autorskou píseň „Dívka v šatech" od kapelníka začínající skupiny L Band. Loni romantický Petr Šimáček z Duchcova byl letos laděný do modra, co je podle něho barva rocku. Také jeho vlastní píseň „Noční city" byla svěží, a nebýt úvodního technického problému, jistě by měla šanci na umístění.

Hana Hrdinová z Kosmonos zprvu zmátla svým jménem, ale jako Prskavcová patří k věrným účastnicím soutěže. Od předloňska se proměnila ve vdanou dámu a matku a přednesem vlastní písně „Chtěl bys psát báseň" sklidila velký úspěch. Moniku Rychtaříkovou z Duchcova jsme v soutěži poprvé zaznamenali v jejích patnácti letech, pak na sobě „začala mnohem více makat" a letos velmi dobře zapěla „Vodu živou".

Standa Čermák z Prahy se zase pochlubil, že ve studiu Marka Dobrodinského natočil úspěšný duet se zpěvačkou Petrou Zámečníkovou. Přímo pro „Růži od Casanovy" složil novou písničku „Má tě jiný rád". Poslední soutěžící Pavel Križan z Třebíče se přihlásil doslova na poslední chvíli. Do Duchcova přišel momentálně za prací, a jelikož měl po dvou měsících první volnou sobotu, šel se ráno projít a narazil na soutěžní propozice. Okamžitě se přihlásil a se svou kytarou a zvláštní barvou hlasu zazpíval téměř profesionálně „Šeptání do ticha" od kapely Wayn.

Předseda poroty Milan Drobný měl naráz ve všem jasno. Vítězkou dětské kategorie, která nepřinesla porotě žádný prostor, se stala Adéla Marešová. Hlavní kategorie přinesla naopak velké překvapení a znovu prokázala platnost slov „přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem". Na celé čáře zvítězil Pavel Križan z Třebíče, druhé místo zaujala Monika Rychtaříková z Duchcova a třetí Standa Čermák z Prahy. Vítězové převzali ceny a Václav Kovařík, starosta obce Křešice, zatopené při nedávných povodních, dostal ze vstupného 3010,- Kč pro pěvecký kroužek tamní základní školy.

P. Koukal