Informačním centrem zněly vánoční písničky za doprovodu klavíru, kytary a flétny, vonělo vánoční cukroví, děti pouštěly lodičky ze skořápek ořechů a zdobily skleněné ozdoby a vánoční perníčky. Vyřezávání ze dřeva, pletení košíků, ošatek, ale i krmítek pro ptáčky z proutí, drátkování i práci na tkalcovském stavu, to vše si tu návštěvníci mohli prohlédnout a obdivovat zručnost řemeslníků.

Vánoční ozdoby vyráběné z nejrůznějších materiálů, svícny i adventní věnce si návštěvníci mohli na místě i koupit. Velký úspěch měla soutěž v hádání pohádek, do které se zapojily děti, ale i jejich rodiče. Indicie byly ukryté na stolech a oknech u řemeslníků. Mezi pletenými ošatkami vykukoval vlk, na okně seděl čert i s Káčou, uprostřed perníčků se usmíval kulaťoučký koblížek a dvě čepičky ležící u pařezové chaloupky byly nápovědou k další pohádce, stejně jako červený klobouk s bambitkou, kterou si na okno odložil Rumcajs.

„Vymýšlení bavilo i nás, nápady jen tryskaly. Jsme už sehraná parta. Ale přiznávám, že jsem zjistila, že se mi názvy pohádek už také pletou,“ smála se vedoucí Informačního centra Iveta Soukupová.

Potěšilo ji, že se do tradiční výstavy zapojili i místní, kteří na ni zapůjčili své betlémy na výstavu a nanosili větvičky a chvojí, takže byly výstavní prostory krásně nazdobené. Zvědavá byla také na to, jaké vánoční cukroví do soutěže, která se letos koná poprvé, lidé přinesou. Moc pěkně vypadal i veliký vánoční strom.

„Chtěli jsme, aby byl zase jiný, takže jsme ho letos ozdobili v retro stylu. Vánoční ozdoby jsou po mé mamince a babičce,“ svěřila se Jarmila Brhlíková.

Pobavila i tácem pleteného vánočního cukroví, po kterém se prý zaručeně neztloustne. Pokud jste se do Oseka nedostali, máte šanci ještě tento víkend od 10 do 17 hodin. 16. prosince se můžete navíc těšit na loutkové Sváťovo dividlo a 17. prosince na betlém se zvířátky z Minifarmy Dlouhá louka.