Zúčastnili se ho například zástupci Spolku severočeských havířů, jejich kolegové ze sousedního Saska, hasiči, zástupci měst Oseku, Mostu, Duchcova i těžebních společností. Památník katastrofy na dole Nelson se v roce 2013 dočkal velké rekonstrukce. Pomník bylo třeba rozebrat a při rekonstrukci ho uvést do jeho původní podoby ze 40. let 20. století.

K výbuchu na dole Nelson III došlo 3. ledna 1934 v 16.45 hodin. Zahynulo 144 lidí. Po zemřelých hornících zůstalo 128 vdov a 266 sirotků. Katastrofa se odehrávala hlavně v hlubině, ale na povrchu postihla prostor s dvěma těžními věžemi a třídičkou. V jejich budovách zahynula jediná žena, dělnice Marie Havelková. Exploze zasáhla podzemí o rozloze pěti čtverečních kilometrů. 

Ze šachetní jámy vyšlehly plameny a jak vzpomínal jeden z pamětníků, lidé křičeli: Nelson hoří!“ Ze 146 havířů, kteří byli na odpolední směně, přežili jen čtyři. Další dva horníci zahynuli při záchranných pracích. Těžba byla obnovena až v roce 1941. Zavřel se v roce 1969. Vyšetřování příčiny katastrofy trvalo čtyři roky. A verdikt? Exploze uhelného prachu vyvolaná výbuchem plynů. Nikdo nebyl vinen.