„Jsem moc rád, že právě při 25. výročí naší působnosti v Teplicích otevíráme pro pacienty zcela nové dialyzační středisko, kde budou mít vybavení a komfort té nejvyšší kvality. Dialyzační středisko v Teplicích splňuje nejpřísnější světová kritéria,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Dialyzační středisko B. Braun Avitum působí v Teplicích od roku 1994. Za tu dobu prošlo dialýzou přes 1000 chronicky nemocných pacientů. Bezmála 100 z nich podstoupilo transplantaci ledviny. „Na našeho prvního pacienta Václava Janečka ani nemůžu zapomenout, protože k nám na dialýzu stále dochází. Je to velmi vitální pán, který nás vždy nabije pozitivní energií,“ říká vedoucí sestra Olga Roučková, která v teplickém středisku pracuje od jeho prvního dne. Panu Janečkovi selhaly ledviny v roce 1989, tehdy byl zařazený na dialýzu v Ústí nad Labem a od listopadu roku 1994 je dialyzovaný v Teplicích. „Pro mě je dialýza jako druhá rodina, sestřičky jsou pro mě úplně nejdůležitější. Jak nás napíchnou, jak nás podpoří, jak se k nám chovají, to všechno je pak výsledek toho, jak se nám daří,“ říká Václav Janeček. Dialyzační středisko má nyní 95 pacientů, kteří dochází na pravidelnou dialýzu, nefrologická ambulance eviduje přes 2,5 tisíce pacientů.

Děda Mládek Ilegal Band.
Modlany zakončí prázdniny slavnostmi. Program akce cílí na všechny generace

Součástí otevření byla i malá oslava 25. narozenin dialyzačního střediska v Teplicích. Při této příležitosti poděkoval jednatel společnosti B. Braun Avitum Ing. Petr Macoun, Ph.D. lékařce Marii Studenovské, která byla dlouholetou primářkou střediska a stále zde pracuje na částečný úvazek, dále vedoucí sestře Olze Roučkové, která zde pracuje celých 25 let a ekonomické referentce Libuši Hrubé.

VYBAVENÍ NOVÉHO DIALYZAČNÍHO STŘEDISKA V NEJVYŠŠÍM STANDARDU

Nová dialýza stojí u křižovatky ulic Duchcovská a Libušina přímo u zastávky autobusu a má i svá parkovací místa. V jednopodlažní budově o půdorysu 950 metrů čtverečních je umístěno bezbariérové dialyzační středisko se zázemím pro zdravotníky, pacienty i administrativu, nefrologická ambulance, interní ambulance a nezbytné prostory pro technologie. Kapacita střediska je 32 lůžek. O pacienty se budou starat tři desítky zdravotníků. Připravena je i ordinace pro Nutriční ambulanci, která bude otevřena ještě tento rok.

„Kromě výhodné dostupnosti s možností vlastního parkování, supermoderního vybavení a vstřícného personálu, je hlavním benefitem pro pacienty především kvalita. Středisko spadá do sítě 40 dialýz v ČR a SR a zároveň pod křídla nadnárodního koncernu provozujícího dialýzy po celém světě. Kvalitu poskytované léčby měříme kontinuálně a řídíme se těmi nejpřísnějšími normami,“ vysvětluje vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum Teplice MUDr. Vladimír Vojanec.

Dialyzační středisko poskytuje hemodialýzu, hemodiafiltraci, peritoneální (břišní) dialýzu a zprostředkovává i prázdninové dialýzy. V oblasti transplantací středisko úzce spolupracuje s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Ilustrační foto
Tip na víkend: Sportovci si užijí šifrovací závod

MODERNÍ TECHNOLOGIE, EKOLOGICKÝ PŘÍSTUP I FITNESS

Dialyzační středisko se pyšní nejmodernějším vybavením, jako jsou již zmíněné dialyzační monitory poslední generace Dialog IQ, kvalitní polohovací křesla nebo třeba plně klimatizované prostory. Pacienti ocení i 4 speciální světlovody přivádějící na sál přirozené denní světlo. K dispozici bude od září i venkovní fitness zóna s lavičkami pro aktivní odpočinek a posezení.

„Nejdůležitější je úpravna tzv. ultračisté vody poslední generace s horkou desinfekcí a dále inteligentní systém přípravu dialyzačních roztoků, který zásadním způsobem šetří především sestrám čas,“ vysvětluje vedoucí lékař Vladimír Vojanec. Zdravotní sestry totiž musely doposud manipulovat s pětikilovými kanystry s koncentrátem pro výrobu dialyzačních roztoků. Nově je příprava roztoku automatizována. „Je to samozřejmě velká úleva. Nemusíme nosit těžké kanystry, kterých spotřebujeme až 60 denně, ušetříme spoustu času a můžeme se o to víc věnovat pacientům,“ konstatuje vedoucí sestra Olga Roučková. Nový systém je navíc ekologický. „Použitím nového systému přípravy roztoků minimalizujeme použití plastů a tím snižujeme uhlíkovou stopu objektu. Dalším ekologickým prvkem je využití odpadní vody z reverzní osmózy zajišťující výrobu tzv. ultračisté vody pro užitkové účely celé budovy. Například pro splachování toalet,“ dodává MUDr. Vojanec.

Zvonička ozdobí Přítkov.
FOTO: Zvonička ozdobí Přítkov. Vznikne na místě, kde dříve stála kaplička

Podle odhadů Českého statistického úřadu se během budoucích 35 let zdvojnásobí počet seniorů ve věku nad 65 let. I díky tomuto trendu počet dialyzovaných pacientů v kraji dlouhodobě roste. "Přestože selhání ledvin je závažné onemocnění, většinou spojené s řadou dalších komplikací, průměrný věk dialyzovaných pacientů stále narůstá a v současné době dosahuje v naší síti dialyzačních středisek 68 let. V tomto ohledu se kvalitou poskytované péče, která má jednoznačný vliv na délku a kvalitu života, řadíme k západoevropskému standardu," doplňuje statistiky ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.