Tři hodiny stepovala v sobotu s tibetskou vlajkou v ruce před bílinskou radnicí jedna z místních obyvatelek Mária Fafejtová. Dávala tím demonstrativně najevo nesouhlas s tím, že se město Bílina oproti minulosti nezapojilo letos do projektu Vlajka pro Tibet.

Z BÍLINY ODJELA PŘED ČÍNSKOU AMBASÁDU

„Vlajka na radnici vlála v letech 2007 až 2015. Nové vedení města Bíliny ale pak rozhodlo, že na radnici tibetská vlajka už nebude. Jako občanka Bíliny a volička, která se zúčastňuje voleb, se stydím za toto rozhodnutí rady. Proto jsem stála u radnice s vlajkou Tibetu já,“ uvedla Mária Fafejtová.

Po své individuální podpoře celosvětové kampaně v domovské Bílině se aktivistka přesunula před čínskou ambasádu do pražských Dejvic, kde se konal v sobotu odpoledne celorepublikový happening vyjadřující podporu lidských práv v Tibetu.

Celosvětová akce Vlajka pro Tibet probíhá každý rok vždy 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

„Myslím si, že bychom měli dát najevo nesouhlas s porušováním lidských práv, ať už se to děje kdekoliv na světě. Strávila jsem proto na schodech radnice s vlajkou tři hodiny. Reakce kolemjdoucích byly všechny pozitivní,“ komentovala své sobotní dopoledne v Bílině Mária Fafejtová.

Na její aktivitu regoval současný komunistický starosta Bíliny a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček slovy: "Bílina se nezapojovala ani před rokem 2007 a pouze na toto období navázala.“

PODPORU VYJÁDŘILA MENŠÍ SÍDLA A GYMNÁZIUM

Vlajka pro Tibet vlála v sobotu například na obecním úřadě v Proboštově, který tak činí už řadu let. Na seznamu obcí, které akci podpořily, se z teplického okresu objevily ještě města Duchcov, Hrob, Košťany, Ledvice a městys Hostomice. Zapojila se obec Jeníkov. Vlajka zavlála také na budově Gymnázia Teplice.

Tradičně se nezapojila do této akce teplická radnice v okresním městě. Nicméně podobně jako v Bílině tak i ve městě termálních pramenů vlajka nakonec v sobotu nechyběla.

Veřejný happening se konal v sobotu odpoledne u Fokus Cafe v centru města, pár set metrů od radnice. Pořadatelem Vlajky pro Tibet v Teplicích bylo Divadlo Orry.

„Už to ale není jen ohledně Tibetu, ale ohledně i dalšího utlačování po světě,“ říkal Jaroslav Hunka, který měl na starosti dramaturgii odpoledne. Kromě malování vlajek na zemi před Fokus Cafe, proběhl doprovodný hudební i divadelní program. K tématu lidských práv pohovořil kněz Petr Kalas.

Akci Vlajka pro Tibet podpořilo také Gymnázium Teplice. „Je důležité, aby se obrana lidských práv nestala popelkou. Měli bychom si velmi vážit svobody, kterou Tibeťané nemají, a v rámci svobody toho, co podle práva smíme, a Tibeťané nesmějí. Tibeťané nesmějí v Tibetu beztrestně ani vyvěsit tibetskou vlajku, uděláme to tedy za ně,“ napsala na stránkách gymnázia tamní učitelka Ivana Bejčková.

NEJSME MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ, ŘÍKÁ KUBERA

Primátor Teplic Jaroslav Kubera je po dlouhá léta známý svým skeptickým postojem k tomuto kroku. Takže na stožáru radnice i letos vlajka chyběla.

"S Tibetem soucítíme, ale zároveň musím zdůraznit, že nejsme ministerstvo zahraničních věcí. Vyvěšení vlajky je hlavně jeho záležitostí," odmítá teplický primátor Jaroslav Kubera už řadu let výzvy místních aktivistů, aby se město k akci připojilo. 

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale všech obyvatel ČLR.

Akce probíhá každý rok v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. V České republice se poprvé objevily tibetské prapory v roce 1996. A rok od roku se k symbolickému aktu připojuje stále více radnic.