Před rokem 1989 to v Teplicích nebyl příliš známý sport. Pár nadšenců si tehdy postavilo z dřevěných fošen rampu na šanovském sídlišti, kde pak se svými prkýnky na kolečkách trávili volný čas. Skateboardový boom nastal v Teplicích až po sametové revoluci.

RÁJ PRO KOLEČKOVÉ BRUSLE

Dnes tu mají vyznavači tohoto sportu nesrovnatelně lepší možnosti. Po loňském otevření totiž s prvními jarními dny odstartovala první ostrá celoroční sezona na skateparku na Angru.

Součástí areálu, který nahradil někdejší koupaliště, je přibližně kilometrová dráha pro jezdce na kolečkových bruslích. Nechybí dětské hřiště a lavičky pro odpočinek. Město za sportovní centrum pod širým nebem dalo 10 milionů korun. „Myšlenku takového sportoviště jsme měli v hlavách dlouho. Jsem rád, že se nám to podařilo dotáhnout do konce,“ připomíná náměstek teplického primátora Hynek Hanza.

Nová betonová vana s řadou překážek vyrostla v prostoru, kde už před časem skatepark nějakou dobu fungoval. Protože ale nevyhovoval technicky, museli se s ním „prkýnkáři“ rozloučit.

Po letech jim město dalo nové prostory, které si první natěšenci vyzkoušeli už na podzim loňského roku.

Areál je volně přístupný, přičemž v zimním období zůstal bez života. Pro své pravidelné tréninky ho využívala jen skupinka teplických běžců. S jarním oteplením se sem ale skateboardisté vrátili, aby pilovali své triky.

MÁME SVOJI PARTU

„Už tu máme svoji partu. Chodíme jezdit, když to dovolí čas. Betonová vana je slušná. Překážky vyhovují,“ říkal jeden z mladíků, který na různých imitacích zábradlí, schodech a rampách ve skateparku najížděl první letošní kilometry.

Ujetou vzdálenost bude počítat i Miluška Plavková, jež v minulých dnech kroužila na bruslích po asfaltové trase na Angru. Tři metry široká dráha pro milovníky in-line bruslení má tři propojené okruhy kopírující obvod areálu. Dohromady to dá kilometr. „Musí ale všichni jezdit správným směrem podle šipek, jinak se pletou mezi sebou,“ komentuje teplická jezdkyně dráhu.

In-line bruslaři z řad Tepličanů už měli ve městě k dispozici menší okruh, který radnice pro tyto účely nechala vytvořit před lety v Zámecké zahradě v rámci její rekonstrukce. Tamní trasa ale příliš nevyhovuje.

„Je to pod stromy, ze kterých padají větvičky, a ty vadí. Chtělo to něco většího a na volném prostranství, abychom nemuseli do Mostu na Matyldu, když si chceme zabruslit,“ doplnila Miluška s tím, že přesně to areál na Angru splňuje.

Město původně počítalo s tím, že by byl areál k dispozici už loni v létě. „Hotovo mělo být na začátku července, ale stavba se zdržela při výkopu jámy na betonovou vanu. Objevovala se v ní spodní voda, a tak se celá stavba zdržela,“ vysvětlil Hynek Hanza.