Velká oslava proběhala v pátek v DK v Teplicích. Vietnamci z celého okresu se sešli, aby si zazpívali, pobavili se, dětem rozdali dárečky a také se najedli a napili.

„My nemáme Vánoce. Slavíme vše dohromady u příležitosti příchodu nového lunárního roku. Je to náš největší svátek, při kterém se zdobí větve, připravují dárky a děti dostávají penízky pro štěstí," řekl docela slušnou češtinou Phan Dang Anh, místopředseda svazu Vietnamců na Teplicku. V estrádním sále Domu kultury v Teplicích nechyběl tanec, zpěv, módní přehlídka, tombola ani bohaté tradiční občerstvení.

Vláda koně, který je sedmým znamením v čínském horoskopu, potrvá až do 18. února 2015, kdy ho vystřídá jemná a obětavá koza. Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek. V roce 2014 bude ke koni patřit dřevo a živel ohně.

Kůň symbolizuje především rychlost, vášeň, dravost a sílu. Podle astrologů by měl nadcházející rok být dynamický a plný výzev, přinese úspěch při prohlubování mezilidských vztahů i v oblasti finančních investic a na poli vědy.(kos, red)

Co možná nevíte o kalendáři a o znamení koně …

]Lidé narození ve znamení koně jsou populární a přitažliví pro opačné pohlaví. Zrozenci v tomto znamení (1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002) touží po lásce, jsou inteligentní, kreativní, okouzlující a mají specifický smysl pro humor. Dokážou být ale také egoističtí a netrpěliví. Nejlepší partnery údajně naleznou v lidech narozených ve znamení ovce, tygra nebo psa, naopak si příliš nerozumí s protějšky zrozenými ve znamení krysy.

]Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje rok zvířete podle pořadí ve zvěrokruhu. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy (kov, voda, dřevo, oheň, země), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá kladný a záporný princip jin a jang. Počátek nového roku je pohyblivý, a nastává o prvním novu po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře, mezi 21. lednem a 20. únorem gregoriánského kalendáře.

]Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 či 2636 před naším letopočtem, kdy ho zavedl legendární Žlutý císař jmenováním 12 zvířat jako svých strážců.

]Podle legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi.

]Dostavilo se jich jen 12, za odměnu jim Buddha přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli: myš (krysa), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout (krocan), pes a vepř. (čtk)