„Celkem přijelo 12 ústavů i s doprovody zde bylo asi 300 lidí,“ řekl Hynek Matonoha, ředitel hájského ústavu a dodal: „Z toho nejzazší byli z Německa, z Dippoldiswalde, byli tu i z Milířů, což je až u Tachova.“

Festival spočívá v tom, že si klienti sami vyberou program a téma. „Zpívají, tancují, recitují podle chuti. Vzájemně si tak dokazují a také veřejnosti, jak jsou soběstační.

O to kdo vyhrál ani tak nejde. Nejedná se o soutěž v klasickém slova smyslu. Vyhrávají všichni, kdo se účastní. Máme velkou radost z toho, že celý den byl prostoupen přátelstvím a porozuměním,“ dodal ředitel Matonoha.

U zrodu festivalu byla i obec Háj. „V roce 2003 jsme byli u tzv. nultého ročníku. Na festival pravidelně přispíváme,“ řekl starosta Háje u Duchcova Karel Drašner. Mezi hosty festivalu byla i starostka Oseka Lenka Říhová či zástupce zřizovatele ústavu, kterým je Ústecký kraj, Petr Severa. Soutěžící i ocenili potleskem návštěvu z Fotbalového klubu Teplice. Dva hráči žlutomodrých konkrétně Čajič a Vůch rozdávali podepsané kartičky.

Počasí festivalu v úterý moc nepřálo. Slunce moc nebylo. „Důležité je, že nepršelo. Celá akce je ze sponzorských peněz a darů. Všem, kteří přispěli patří velký dík,“ uvedl ředitel Matonoha.