Historie ukrytá pod náměstím v Bílině už dvakrát prodloužila jeho rekonstrukci. Srdce města se mělo po kompletním oživení rozbušit už o prázdninách, stále ale není pro nový život jako celek připravené. A to se ještě nekoplo do silnice na křižovatce u kostela, což je poslední „atraktivní“ místo pro archeology.

„Je zde obava z dalších nálezů,“ naznačila místostarostka Zuzana Schwarz Bařtipánová. Zda právě toto místo opět zbrzdí rekonstrukční práce, zjistí dělníci až poté, co bagrista železnou rukou těžkého stroje v dalších dnech odhrne svrchní povrch.

Nebyla by to první průzkumná práce pro archeology. Ti už při rekonstrukci náměstí asistovali během roku dvakrát. U základní umělecké školy mapovali zděné základy pilířů, které dokazují, že tam kdysi bývalo podloubí. Další badatelskou práci měli u křižovatky s ulicí Komenského, kde v zemi leželo hodně střepů historických nádob. Obě tyto průzkumné práce stavbu vždy o několik týdnů zbrzdily.

Podle Zuzany Schwarz Bařtipánové byla rekonstrukce historického středu Bíliny rozložena do šesti etap. Dokončené jsou tři z nich u pošty, vnitřní plocha a prostor podél obchodního domu Praha a knihovny.

„Do konce týdne by dle vyjádření zhotovitele měla být ukončena etapa podél cukrárny a hotelu U Lva. Pak se budou dělat práce na křižovatce v rohu u radnice, kde se neočekávají žádné archeologické nálezy a měly by být poměrně rychle hotové. Poslední přijde na řadu křižovatka u kostela,“ uvedla místostarostka.

Zástupci firmy Metrostav, která náměstí opravuje, nechtějí termín dokončení specifikovat. Netroufne si to ani vedení radnice, a to právě s ohledem na možné nálezy pod silnicí u kostela.

„Předběžně jsme se bavili o druhé polovině listopadu. Je to ale závislé nejen od archeologických nálezů, ale i od případných klimatických podmínek s přicházejícím podzimem,“ konstatovala Bařtipánová.

Průzkumy archeologů a na nich závislé zabezpečovací práce v částech náměstí modernizaci srdce Bíliny prodražily. Radnice za revitalizaci středu města zaplatí okolo 21 milionů korun. To je o tři a půl milionu více, než se původně plánovalo.

Změna vzhledu náměstí je největší letošní investiční akcí. Do budoucna má sloužit jako plocha k odpočinku a místo pro pořádání kulturních akcí. Zachovány zůstávají hlavní dominanty, kašna a morový sloup. Změní se plocha pro parkování. Povrch vnitřku náměstí, který tvoří čedičové valouny, zůstane nově bez aut. Motoristé budou muset využívat pouze odstavné plochy po obvodu.