V úterý 4. října se uskutečnila komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy PhDr. Janem Kiliánem, Ph.D. na téma „Historie střeleckých spolků“. Ve čtvrtek se pak konalo první kolo střelecké soutěže do terčů atrapami pistolí. Výherce obdrží reprezentativní katalog střeleckých terčů, který byl vydán u příležitosti konání výstavy.
První vítězové
„Střelecké soutěže se mimo několika dospělých zúčastnil především kroužek estetiky z DDM Teplice pod vedením Michaly Škarové. Z dvoukolové soutěže střelby do střeleckého terče nakonec vzešli dva vítězové, Dominik z estetického kroužku a za dospělé účastníky Radek Zajíček. Jako cenu si odnesli katalog k výstavě,“ informovala Jitka Bažantová z Regionálního muzea v Teplicích.
Anotace výstavy
Významnou součást historické sbírky teplického muzea tvoří střelecké terče, většinou malované, pocházející z větších měst bývalého okresu: z Teplic, z Bíliny a z Krupky. Dochovalo se jich přibližně 250.
Několik desítek terčů duchcovské střelecké společnosti je navíc deponováno na Státním zámku Duchcov ve správě ústeckého NPÚ a v Městském muzeu Duchcov. Výběr z nich je na výstavě prezentován formou zápůjčky. Žádné terče se bohužel nedochovaly z menších lokalit, kde uvedené spolky dříve rovněž vyvíjely svou činnost, ať už jde o Trnovany, Hrob či Mikulov.
Výstava chce veřejnost seznámit nejen s terči, ale také s historií střeleckých spolků na Teplicku pomocí fotografií, archiválií a trojrozměrného materiálu.
Někdejší střelecká společnost v Krupce vznikla již roku 1486 při příležitosti udělení zvláštních svobod městu králem Vladislavem II., po třicetileté válce byla obnovena. Z té doby jsou ostatně také nejstarší zmínky o tamější střelnici. Nejstarší zmínky o bílinských střelcích jsou až z konce 18. století, ale z následného období se dochovaly desítky jejich terčů.
Na rozdíl od krupského spolku ale zanikl ten bílinský už za první světové války. V 18. století se dá existence střelců prokázat také v Duchcově, kde tradice klade vznik už do roku 1460. Bez nadsázky unikátem je nicméně střelecká společnost v městě Hrobu, kde je k roku 1275 (!) doložen organizovaný hornický sbor lukostřelců, z něhož se postupně vyvíjelo měšťanské střelecké sdružení, které dosáhlo asi největší popularity na počátku 20. století, kdy mělo více než 130 členů. V malém Mikulově se etabloval spolek soukromých střelců jako reminiscence na revoluční rok 1848.
Tepličtí střelci se odvolávali na své založení k 16. století, pochlubit se posléze mohli velkolepou budovou střelnice na Letné, která byla bohužel v období totality demolována. Ani dnes s Teplicemi srostlé Trnovany, kdysi samostatné město, nemohly nezaložit vlastní střelecký sbor, byť se tak stalo až v pokročilém 19. století.
K výstavě byl vydán katalog veškerých terčů ze sbírek Regionálního muzea Teplice i z depozitářů duchcovského zámku s podrobnou dokumentací a s úvodní studií, mapující dějiny jednotlivých střeleckých spolků našeho regionu.